Фючърсите на маслодайните култури укрепват. Соята в Чикаго достига двумесечен връх, а канолата в Канада – най-високата си цена от 11 месеца насам. Германия очаква близо 10% повече рапица.
Сеитбата на соята в САЩ изпреварва петгодишната средна стойност. Жътвената кампания на маслодайната култура в Аржентина на път да навакса изоставането си. Прогнозира се по-ниско производство на рапица в Украйна.
Бразилия е на път да надмине миналогодишните експортни обеми на соята през март с над 5 млн. тона. Въпреки че жътвената кампания в Аржентина изостава, първоначалните добиви са високи. Майският фючърс на рапицата на MATIF изтича.
В контекста на добро състояние на посевите и напредващи сеитбени кампании в ЕС, силното евро продължава да поддържа мечи настроения на пазара. Месечният доклад на MARS показва добри перспективи за реколтите.
С изключение на рапицата, фючърсите в Париж отчитат нови загуби на седмична база. Курсът евро/долар достигна най-високите си стойности за последните три години и половина.
Пшеницата и царевицата в Париж достигат многомесечни дъна под натиска на укрепващото евро. USDA докладът подкрепи фючърсите на царевицата и соята в САЩ.
Европейските фючърси нямаха възможност да реагират на новината за отложените мита вчера, предвид късния час на американското обявление. Финансовите пазари са в подем. Днес ще бъде публикуван месечният доклад на USDA.
MATIF и CBOT останаха стабилни вчера. Конфликтът между САЩ и Китай, който се очаква да се обостри, повишава цените на соята в Южна Америка. Канадската канола продължава да укрепва.
Докато финансовите пазари страдат, зърнените демонстрират устойчивост. Основните фючърси в Париж и Чикаго регистрираха скромни ценови увеличения вчера. Напрежението между Китай и САЩ се засилва.
Сеитбата на царевицата започва в някои ключови производители. Фючърсите в Париж и Чикаго все още търсят ясна посока. Аржентина регистрира прилични добиви на национално ниво.
Втори април, или така нареченият от Тръмп „ден на освобождението“, може би донесе всичко друго, но не и освобождение. Уолстрийт изтри над 5 трилиона долара за два дни. Зърнените пазари остават силно волатилни.
Новата порция американски мита отново провокира международните пазари. Пшеницата и царевицата в Париж и Чикаго успяха да ограничат своите загуби, докато соята и рапицата пострадаха по-тежко.
САЩ наложиха своите нови вносни мита, отключвайки реципрочни такива от своите партньори. Ще успеят ли Южна Америка и Украйна да се възползват от новите възможности?
Текущата политическа обстановка не предвещава нищо добро за американските зърнопроизводители, за които пшеницата така или иначе не е сред най-рентабилните култури.