Времето
Времето в Западна Европа най-накрая изглежда благоприятно за прибиране на реколтата. Жътвата във Франция изостава с 57% спрямо предходната година, но с прогнозите за сухо време в следващите две седмици има предпоставки да напредне съществено. Валежите в Южна Америка ще подпомогнат основната сеитбена кампания в Аржентина и първата реколта в Бразилия. В ключови региони в Аржентина са засети 70% от прогнозираните площи, докато в други, където сушата бе по-изявена, сеитбата тепърва започва (под 10%). Въпреки че климатичните модели предвиждат повече дъжд за основните производствени региони, топлите и сухи условия през последните седмици в царевичния пояс на САЩ доведоха до ускорена жътва, като в национален мащаб това е най-бързата жътва от над десетилетие насам.
Акценти от световните пазари
Времето отново е ключов фактор за поведението на MATIF и СВОТ. С климатични модели показващи топло и сухо време във Франция през следващите две седмици, фючърсите на MATIF царевицата търпят съществени загуби. Мартенският фючърс слезе под €210/т за пръв път от месец насам и регистрира загуба за седмицата. Очакванията са да видим добър напредък на жътвата, който да продължи да оказва натиск върху котировките. Прибирането на френската царевица изостава осезаемо, като текущо са пожънати едва 25% от площите, спрямо 82% преди година и 69% за предходните пет.
За сравнение, зърнопроизводителите отвъд океана в САЩ, продължават да прибират своята реколта с рекодни темпове надминавайки пазарните очаквания. Само за седмица, жътвата напредва с цели 16% и вече е завършена на 81% от прогнозираните площи. Топлото и благоприятно време в САЩ спомогна за бързия напредък на кампанията и по този начин фермерите направо разбиват не само миналогодишните стойности, когато по това време бяха пожънати 68% от полетата, а и петгодишната средна стойност от 64%.
След обявената преди седмица рекордна покупка от Мексико, седмичните продажби на царевица от САЩ са сред петте най-големи в историята и далеч надминават очакванията за 2,2-3,3 млн.тона (Мт), достигайки 3,6 Мт само за сезон 2024/25. USDA отчитат и 0,58 Мт за предстоящата да се сее идната пролет реколта 2025/26. Без изненади 79% от обема е закупен от Мексико и „неизвестна дестинация“. С идеално време в САЩ, реколта 2024 вече можем да обявим за успешно прибрана, макар че заради тези условия недоволните от нарастващото почвено засушаване стават все повече.
Офисът на USDA в Буенос Айрес прогнозира, че страната ще произведе 48 Мт царевица през 2024/25 г., което е с 3 Мт по-малко от прогнозираното в месечният доклад WASDE и малко под ревизираното производство от 50,5 Мт, което офисът прогнозира за 2023/24 г. Според експертите, Аржентина се очаква да експортира 35 Мт царевица през 2024/25г, а експортът за 2023/24г да достигне 34 Мт в резултат на малко по-голямото предлагане и по-слабо вътрешно потребление.
Посевната служба на ЕК – MARS, понижи своите оценки за средните добиви от царевица в Съюза с 3% спрямо септемврийския доклад, като текущата прогноза е за 666 кг/дка, или спад от 11% на годишна база. MARS определи добивите на царевица във Франция на 925 кг/дка, което е спад спрямо миналогодишните 983 кг/дка, но над 5-годишната средна стойност от 880 кг/дка. Най-големите загуби в добивите са в Източна Европа, където добивите в Румъния и България бяха намалени до 301 и 284 кг/дка, което е спад от близо 40% спрямо миналата година.
Новини от Черноморския регион
По последни данни на Аграрното министерство на Украйна, за седмицата до 24 октомври жътвата в страната напредва с 8% до 67% от прогнозираните 4 млн.ха. За седмицата средните добиви се увеличават с 3% до 572 кг/дка, като за сравнение, към същия период на предходната година са били с 16% по-високи или 684 кг/дка. Текущо са прибрани 15,4 млн.тона от пожънатите 2,69 млн.ха. През 2023г, по това време на годината са били пожънати 48% от полетата за 13,3 млн.тона от 1,94 млн.ха, а крайният среден добив в страната, според националната статистическа агенция, е бил 781 кг/дка. Украинската царевица трудно се конкурира на испанския пазар, тъй като покупките на американска царевица се осъществяват за около $230-233/т за доставка през декември-януари, докато украинските CIF оферти остават около $239-241/т.
Жътвата в Русия напредва до 72% от прогнозираните 2,62 млн.ха, като прибрани вече са 9,2 млн.тона. Средните добиви са значително по-ниски от тези през предходната година – 490 кг/дка срещу 661 кг/дка. Според Росстат, крайния среден добив в страната за 2023г е 693 кг/дка. Руският износ за октомври достига 138 хил.тона, реализирайки спад от 8% на месечна база (150 кмт) и 60% спрямо предходния октомври (342 кмт). От началото на сезона износът възлиза на 907 хил.тона, което е спад с 38% спрямо 1,45 млн.тона експортирани по това време на предходната година.
Перспективи
Климатичните условия остават движещ фактор за цените на царевицата. В Западна Европа по-сухото и топло време ще ускори жътвата, така че се очаква известен натиск върху котировките, докато прогнозираните по-ниски добиви във Франция ще бъдат компенсирани от повечето засети площи. Бразилия и САЩ продължават да влияят на фючърсите на СВОТ и световния пазар с напредък в сеитбата и жътвата, подкрепени от увеличения износ на американска царевица, която текущо е по-конкурентна за някои страни в Европа спрямо украинската. Последните валежи в основните селскостопански региони на Аржентина ще продължат и през ноември, подпомагайки навременната сеитба, което се очаква да допълнително засили мечия натиск върху пазара.