Нека си представим, че разполагаме с монета от 1 лв., която ще определя съдбата ни. Или поне на борсово търгуваните пазари. Ще ѝ се доверим напълно, като действаме по следния начин: ако след като я хвърлим се падне ези- влизаме в дълга позиция, но ако се падне тура- влизаме в къса позиция. Пример:
- Ден 1-ви – ези: влизаме в дълга позиция
- Ден 2-ри – ези: държим дълга позиция
- Ден 3-ти – ези: държим дълга позиция
- Ден 4-ти – тура: закриваме дългата ни позиция и влизаме в къса позиция
- Ден 5-ти – ези: закриваме късата ни позиция и влизаме в дълга позиция
Инструментът, който избираме да търгуваме е Пшеница MATIF. Имаме право на едно хвърляне всеки ден. Допълнително при всяко едно закриване на позиция, взимаме предвид комисионна от 0.10 €/т.
Както виждаме това е на напълно случаен принцип, без значение ние какво считаме, че може да се случи на пазарите или какви емоции изпитваме- изцяло зависими сме от монетата от 1 лв.
Какъв резултат бихме постигнали през 2020? Година, която между впрочем бе изпълнена с много случайни събития и изненади(бихме ли повярвали на някого, че след Световна пандемия, тотален локдаун и сериозен спад на пазарите през първата половина на годината... в края на годината фондовите пазари ще са достигнали нови рекорди?).
След първата ни симулация, резултатът на крайната ни възвращаемост за 2020 е 1%- нищо интересно. Но това е само един опит и понеже решението дали да купим или продадем е било на случаен принцип, то следващият може(и най-вероятно ще бъде) напълно различен от първия. Та:
Нека направим 10 000 независими една от друга симулации
Ако повторим същия тест 10 000 пъти, то ще видим с по-голяма точност какви биха били реалните резултати. Можем да си го представим като 10 000 различни човека, които откриват и закриват позиции на MATIF, ежедневно през цялата 2020, зависейки единствено от хвърлената монета.
Резултатите са следните: средната крайна възвращаемост от всичките 10 000 симулации е -4.44%. От тях е имало такива, които не са извадили късмет с монетата и са записали загуба от -63.56%, но е имало и такива, които са били големи късметлии, завършвайки годината с печалба от +46.65%. Това всъщност са и максимално достигнатите стойности от нашия тест. Вероятността например да запишем печалба от около 46.65% е по-малка от 0.15%.
Дистрибуция на крайната възвращаемост
Стандартното отклонение на постигнатите крайни резултати е 15.50%. Т.е. при средна възвращаемост от -4.44%, вероятността резултатите ни да са между -19.94% и +11.06% е 68%. От всичките 10 000 симулации, позициите завършили положително са 38.92%, а 14.12% са се представили по-добре от това просто да купим Пшеница MATIF на 2 януари 2020 и да я продадем на 31 декември 2020.
Какви заключения можем да си направим
Целта на този тест е да даде представа за ефективността на стратегиите, които биха се използвали за търговия на съответния инструмент(в случая фючърсите на Пшеница MATIF). Т.е. можем да си зададем въпроса колко стратегията, която ползваме, е по-добра от чистата случайност. Така например ако средната възвращаемост на всички положителни резултати базирани върху случайността е 11%, както е в нашия случай, то бихме искали стратегията, която използваме в дългосрочен план да е много по-добра от тези 11%.