Факт е, че цените на зърната на международните борси спаднаха до многогодишни дъна. Това съответно се отразява и на изкупните цени в България. От друга страна все още се смята, че цените на торовете не следват цените на зърната и всъщност са доста по-скъпи. Така ли е обаче? Скоро фермерите ще започнат да обработват почвата в подготовка за сеитбата на есенниците. Тази обработка включва и апликация на торове. Поради това сравнихме какво е съотношение на цената на различни торове спрямо най-разпространените есенни култури в България сега и по същото време преди година.
За да сметнем дали фермерите могат да си позволят покупката на повече торове спрямо цените на зърната, смятаме коефициент, който се изчислява като се раздели цената на зърното на цената на съответния вид тор към една и съща дата.
В таблицата по-долу сравняваме съотношението през август 2023 и 2024.
Индексът в червено означава, че фермерите могат да си позволят по-малко торове на текущите цени на зърната. В зелено означава, че ситуацията се е подобрила и торовете всъщност са поевтинели повече от зърната спрямо година по-рано.
Виждаме, че за производителите на пшеница, уреята и амонякът днес са много малко по-достъпни спрямо година по-рано. Коефициентът се е покачил от 0.618 на 0.620 за Амоняка и от 0.457 на 0.495 за уреята. Сходна е и ситуацията при ечемика и рапицата.
От друга стана обаче, коефициентът се е понижил за NPK. От 0.463 през август 2023, сега коефициентът е спаднал до 0.396 при пшеницата, тоест при текущите цени на зърната, апликацията на NKP ще е по-скъпа за фермерите. Такава и ситуацията и при ечемика.
Единствено за производителите на рапица могат да си позволят повече торове тази година, но това се дължи основно на по-скъпата цена на рапицата днес, спрямо 20 август 2023г.
В заключение, изглежда само уреята е станала по-достъпна за фермерите спрямо година по-рано. Амонякът, макар и в зелено, е с пренебрежима промяна спрямо 2023г. NPK и MAP са значително по-недостъпни за фермерите тази година.
Цените на зърната са на база ДАП Варна. Цените на торовете са по индикативни цени от Агрополихим (най-големият български производител) FCA Девня.