Цената на хлебната пшеница в България пропадна до нива от 370-375 лв/т доставено на пристанище в края на май и началото на юни, с което вече е по-евтина от средната цена по време на жътвата миналата година (юли 2024) – 379лв/т ДАП Варна/Бургас. Хлебната пшеница, която достигна сезонен пик от 447лв/т през февруари изтри 17% от стойността си до сега, следвайки слабостта на МАТИФ.
Имаше надежда цените да се покачат преди жътва, подобно на предходната година, когато негативни метеорологични фактори подкрепиха биковете, но изглежда този момент отмина. Времето е сравнително благоприятно за САЩ, Северна Европа и Черноморския регион, включително България и Румъния, а търсенето остава слабо.
Мечи фактори:
- Благоприятно време за посевите в САЩ (въпреки че рейтингът на посевите наскоро беше понижен, валежите би трябвало да подобрят рейтинга на зимната и пролетна пшеница).
- Северна Европа получи малко дъждове. Макар и да са нужни още, няма да има катастрофална реколта както предходния сезон.
- В България и Румъния производственият потенциал изглежда отличен, а в Русия условията се подобряват.
- Фондовете печелят като продават пшеница на борсата от няколко години, така че едва ли точно сега ще променят стратегията си.
- Търсенето е слабо.
Бичи фактори:
- Значителна ескалация на напрежението между Русия и Украйна, както се забелязва последните дни, въпреки че се водят преговори за примирие.
- Влошаване на ситуацията в Западна Европа и възможни корекции надолу в прогнозите за реколтата в Русия и Украйна.
- Реални последствия от сухото време в Китай – дойдоха ли дъждовете навреме или бе твърде късно за пшеницата?
Какво следва оттук нататък?
Генералните изгледи са цените да останат слаби. Най-големият въпросителен фактор в момента е ескалацията между Русия и Украйна. Това може да доведе до покачване на цените в близко време. Но дори и да се случи, вероятно ще бъде краткосрочно, тъй като жътвата предстои и ще окаже натиск. А какво става ако украинският фермер се уплаши и продава направо от полето и на всяка цена, само за да не изгуби всичко? Освен това част от фермерите се нуждаят от средства веднага и ще продават независимо колко ниска им се струва цената, включително и фермерите в България, които имаха няколко подред лоши години.
Нашият съвет е
зърнопроизводителите да се възползват от всяко покачване на цената през следващите седмици и да фиксират продажби, които по-наша информация са необикновено слаби за този период на годината. По всичко изглежда, че пшеницата в Балканите и Черноморския регион ще е в изобилие.