С изключение на рапицата, фючърсите в Париж отчитат нови загуби на седмична база. Курсът евро/долар достигна най-високите си стойности за последните три години и половина.
Пшеницата и царевицата в Париж достигат многомесечни дъна под натиска на укрепващото евро. USDA докладът подкрепи фючърсите на царевицата и соята в САЩ.
Повечето товари са закупени от държавната зърнена агенция Sinograin, която ще плати високите мита. През 2024 г. САЩ са изнесли соя за Китай на стойност 12.84 милиарда долара.
Европейските фючърси нямаха възможност да реагират на новината за отложените мита вчера, предвид късния час на американското обявление. Финансовите пазари са в подем. Днес ще бъде публикуван месечният доклад на USDA.
Цените на зърнените култури се колебаят заради слабо търсене. Слънчогледът поскъпва, докато пшеницата поевтинява у нас и в Европа. Очакват се нови данни от USDA и повишен износ от Русия и САЩ.
Китай закупи рекордни количества соя от Бразилия и Аржентина заради търговското напрежение със САЩ. Обезценяването на бразилския реал направи износът по-изгоден за местните производители. Спадът в цените и премиите допълнително стимулира китайското търсене.
MATIF и CBOT останаха стабилни вчера. Конфликтът между САЩ и Китай, който се очаква да се обостри, повишава цените на соята в Южна Америка. Канадската канола продължава да укрепва.
Докато финансовите пазари страдат, зърнените демонстрират устойчивост. Основните фючърси в Париж и Чикаго регистрираха скромни ценови увеличения вчера. Напрежението между Китай и САЩ се засилва.
Сеитбата на царевицата започва в някои ключови производители. Фючърсите в Париж и Чикаго все още търсят ясна посока. Аржентина регистрира прилични добиви на национално ниво.
Втори април, или така нареченият от Тръмп „ден на освобождението“, може би донесе всичко друго, но не и освобождение. Уолстрийт изтри над 5 трилиона долара за два дни. Зърнените пазари остават силно волатилни.
Новата порция американски мита отново провокира международните пазари. Пшеницата и царевицата в Париж и Чикаго успяха да ограничат своите загуби, докато соята и рапицата пострадаха по-тежко.
Текущата политическа обстановка не предвещава нищо добро за американските зърнопроизводители, за които пшеницата така или иначе не е сред най-рентабилните култури.