Челният фючърс на царевицата на MATIF достига двумесечен връх, но нивата през последните седмици не показват голяма разлика, което отразява борбата между биковете и мечките на пазара.
Докато MARS понижава средните добиви от царевицата в ЕС, FranceAgriMer предвиждат с 11% по-голяма реколта във Франция. Добивите в Румъния и България са съответно с 32% и 38% по-ниски от тези за последните пет години.
Царевицата на MATIF продължава възходящата си тенденция и през миналата седмица. Предстои да видим дали щетите, причинени от наводненията, ще подкрепят четвърто поредно седмично поскъпване.
Влиятелният доклад на USDA-WASDE остави прогнозите за производството на пшеница в САЩ и крайните запаси непроменени, като същевременно увеличи световните запаси и намали прогнозите за световно производство
Царевицата на MATIF успява да запази твърдост и реализира второ поредно седмично поскъпване, но по всичко изглежда, че започваща жътва в САЩ тепърва ще оказва своя натиск върху цените на международните борси.
Царевицата на MATIF намира сили да се отчете с първо седмично поскъпване от над месец насам, но пазарът остава предимно слаб. Големите реколти от Северна и Южна Америка ще продължат да оказват натиск върху цените.
Докато перспективите за реколтите в Черноморския регион продължават да изглеждат все така мрачни, силното евро и очаквани рекордни добиви в САЩ потискат цените на MATIF.
Времето в Черноморския регион остава все така неблагоприятно за развитието на царевицата. Вероятно допълнителни понижения за производството предстоят, което в даден момент трябва да стимулира ръст на цените.
FAS на USDA прогнозира, че износът на пшеница от ЕС ще спадне до 3-годишно дъно. Имайки предвид очакваното по-ниско качество, вероятно много традиционни купувачи на европейска пшеница ще се преориентират към черноморска такава.
USDA понижава прогнозите за световното производство на царевица, основно поради влошените перспективи за реколтата в Черноморския регион и ЕС. В същото време, рекордни добиви в САЩ могат да контрират идеите за поскъпване.
Украинската зърнена асоциация прогнозира спад с 21% в производството на царевица в страната спрямо предходната година, което вероятно ще доведе до 29% понижение на износа.
Повечето пазари на преработени фосфати са неактивни, а тези на уреята не търпят особени промени след малката покупка на Индия. Амонякът остава с ограничено предлагане.
Текущата оценка на MARS за средните добиви от царевица в ЕС е понижена с 4% спрямо 2023г до 724 кг/дка. Дали този показател няма да претърпи сериозен спад в идните месеци?
Макар, че не поднесе големи изненади спрямо първоначалните очаквания, юлският доклад на USDA и пазарните реакции след него очевидно ще се окажат от огромно значение за развитието на зърнените пазари.
Очакванията на пазарните участници за доклад на USDA в полза на мечките бяха напълно оправдани. Докато климатичните условия при големите производители остават благоприятни, то натискът върху цените навярно ще се запази.