Пшеницата на МАТИФ е под натиск от силното евро и слабостта на пшеницата в Чикаго. Рапицата продължава да поевтинява, следвайки двинението на канолата в Канада
След очакваната ревизия на производството на царевица и соя в Южна Америка, USDA коригира световното производство, което се отрази и на крайните запаси в света
Вносът на пшеница в Алжир се оценява на 9 Ммт, а този на ечемик на 0.7Ммт според местния офис на USDA. Алжир е най-големият купувач на Българска пшеница тази година
4 основни доклада на USDA в петък: Обобщение на селскостопанската продукция в САЩ, Тримесечни зърнени запаси, Доклад за сеитбата на зимна пшеница и световните баланси
С по-големи от очакваното корекции в производството на соя и царевица в САЩ, пазарите се изстреляха нагоре в петък, а слабото евро подкрепя европейските борси.
Започналото покачване на цените на пазарите на пшеница, царевица и рапица на MATIF в началото на декември получи подкрепа и от новия месечен доклад на USDA
С понижени над очакваното световно производство и запаси от соя и царевица първоначалната реакция на тези пазари разбираемо е с поскъпване. USDA вече изостяват идеята си за рекордни добиви в САЩ, но запазват прогнозата за огромно производство в Южна Америка.
Основно за сметка на САЩ, USDA понижават запасите от соя и царевица в Света. Глобалното производство на соя също е понижено, макар че на царевицата нараства. Производство и запаси от пшеница са почти без промяна.
USDA повишават оценката си реколтата от пшеница в България с 0.1 до 7Мт. С 0.15Мт до 1.09Мт е повишен и ечемика, докато рапицата остава 0.19Мт. Оценката за слънчогледа е без промяна на 1.7Мт.
Без изключение зърнените пазари в Чикаго реагират негативно на доклада, като остават слаби и тази сутрин. Производството на пшеница, царевица и соя в Света са понижени минимално, на запасите на повечето нарастват.
И в октомврийския си доклад, USDA потвърждават рекордни добиви от соя и царевица в САЩ, като отново повишават първите и леко понижават вторите. Запасите от царевица в Света също вървят надолу, докато на соята и пшеницата са леко нагоре.
Подкрепени от повишено геополитическо напрежение и отново понижени оценки за производство на основните земеделски култури в Европа, зърнените пазари на МАТИФ поскъпват съществено миналата седмица. С пропадащи цени на канолата в Канада пазарът на рапицата, обаче отново отслабва.
Със слаби до почти никакви промени в световните зърнени баланси, първоначалната реакция на зърнените пазари от вчерашния USDA доклад наподобява прозявка. Най-големите съкращения са за маслодайните култури, а като регион с най-големи съкращения на производството отново е ЕС
Септемврийският USDA доклад се оказва без съществени или изненадващи промени, като най-големите се отчитат за ЕС, където имаме понижено производство на пшеница, царевица, слънчоглед и рапица. По-малкото маслодайни семена ще водят и до по-слабо производство на масла и шротове.
Фактът че Египет договаря само 280кмт (от най-евтините украински и български оферти) при първоначално обявен интерес за 3800кмт, не изглежда да е в подкрепа за цените, защото най-големият вносител в Света най-вероятно е в очакване на още по-ниски нива.