Фючърсите на СВОТ и МАТIF пшеницата бележат ръст на фона на влошаващи се перспективи за реколтата в Австралия. Широкоразпространените дъждове понижават до 5 млн.тона хлебна пшеница до фуражно качество.
Руската митническа подкомисия одобри квота за износ на пшеница за втората половина на сезона – от 16 февруари до 30 юни – в размер на 11 млн. тона. Същевременно е наложена забрана за износа на ечемик, ръж и царевица.
Европейската Комисия отново понижават прибраната реколта от мека пшеница в ЕС този сезон до ново 12 годишно дъно на 112.3Мт. Заради Франция и Румъния, обаче реколтата на царевицата е повишена съществено с 1.6Мт, докато оценката за ечемика е почти без промяна.
При отсъствието на зърнените пазари в Чикаго, почиващи вчера заради Деня на благодарността, зърнените пазари в Париж отново отслабват. За натиска допринася и твърдостта на еврото, макар че рапицата поскъпва подкрепена от ръст на палмовото масло.
Пазарът на пшеницата е под натиск от редица фактори, което доведе до спад на котировките на MATIF до двуседмично ценово дъно. Множество ключови вносители се възползват от ситуацията, договаряйки големи обеми пшеница.
Последните 30 дни са били най-влажните в историята за ключови райони на отглеждане на пшеницата в САЩ. Посевният рейтинг отчита невиждано в историята подобрение, което потиска цените не само на пшеницата, но и на царевицата.
Посевната служба на Европейската комисия MARS отчитат, че по-топлото и сухо време в по-голямата част от ЕС през ноември е помогнало на фермерите да ускорят и наваксат сеитбата на зимните култури. Необичайно сухо остава само в части от България и Румъния.
Сеитбата на пшеницата и ечемика във Франция вече е наваксана, а вегетацията на посевите дори изпреварва миналогодишната. Първоначалният рейтинг на пшеницата също е по-добър, а на ечемика сравним. Все още изостава само жътвата на царевицата, която е приключена на 82%.
Международният съвет по зърното понижават оценката си за производството и запасите от пшеница в Света през сезон 2024/25. По-слабо производство и запаси виждат и за соята, а при почти непроменено производство, понижават и глобалните запаси от царевица.
Подкрепени от нова ескалация на войната в Украйна и приказки за Трета световна война, пазарите на пшеницата поскъпват за трети пореден ден. С почти приключена жътва на царевица и соя в Северното полукълбо, техните пазари отново са слаби.
След бавно начало на кампанията, засетите площи със соя в Бразилия вече превишават значително миналогодишните и оценките за реколтата се движат нагоре. По-бързо напредва и сеитбата на първата царевица, както и жътвата на пшеницата.
Отслабващ долар подкрепя поскъпване на зърнените пазари в Чикаго, но точно както и на МАТИФ, за сега говорим само за позитивна реакция на препродадени пазари. За предстоящ мечи натиск говори и рязко подобряващ се рейтинг на пшеницата в САЩ.
Жътвата във Франция все още изостава с над 20% спрямо предходните пет години, а прогнозите за всеобхватни валежи през седмицата, вероятно могат да окажат известна подкрепа за котировките.