Заради сухото и горещо време през август, руските анализатори от ПроЗерно понижават оценката си за зърнената реколта на Русия с 2Мт до 126Мт. Най-голямо понижение имат за царевицата с 2Мт, слънчогледа с 0.6Мт, ечемика с 0.3Мт и соята с 0.3Мт.
Местният офис на USDA в Китай очаква ожесточена конкуренция между САЩ и Бразилия за китайския пазар на маслодайни. За момента соята от Бразилия е средно с 55$/т по-евтина
С рекордно къси позиции на зърнените пазари, фондовете отново спазват установилата се традиция да се покриват по това време на годината, когато производството за текущия сезон вече е ясно и погледите все повече се насочват към новия.
След слаба реколта в Западна Европа, зърненият експорт от ЕС продължава с бавно темпо, като износа на мека пшеница спада с 23% спрямо миналата година, а на ечемика с 27%. Същевременно вносът на царевицата и рапицата нарастват с по 21%, а на слънчогледа с 24%.
Сухи прогнози за есента в Русия на фона на стартирала есенна сеитба оказват подкрепа за цените на пшеницата. В подкрепа са и силен експорт на пшеница и царевица от САЩ, както и прогнози за сухо и горещо време за стартиращата сеитба на соята в Бразилия.
Европейската Комисия доближава прогнозата си за реколтата от слънчоглед и царевица в България до тази на АгроПортал, като понижават съществено производството на двете култури. Все още, обаче тяхната оценка остава оптимистична спрямо нашата.
В отсъствието на Чикаго, където почиват заради Деня на труда, зърнените пазари в Париж поддържат твърдостта си със скромни до умерени поскъпвания на пшеницата, царевицата и рапицата. Отслабващо евро също спомага за твърдостта на цените в Европа
ЕК отново понижава прогнозата си за производството на зърнени и маслодайни култури в ЕС, като в последните им баланси понижение имат за пшеницата, царевицата, ечемика, слънчогледа и рапицата. Надолу вървят и прогнозите за експорта.
Поради напаст от вредители, причинили огромни щети по царевица и по-благоприятно време за соята, фермерите в Аржентина ще увеличат площите за сметка на царевицата
Мечият натиск на зърнените пазари в Чикаго е не по-малко безмилостен, като челният септемврийски фючърс на пшеницата вчера почти достига заветните $5 за бушел – нещо невиждано от август 2020 година.
В унисон с прогнозите на АгроПортал, МЗХ повишават площите на пшеницата, ечемика и слънчогледа в България. След 100% приключена жътва прогнозата ни за добивите на пшеницата, ечемика и рапицата се разминават в рамките на статистическата грешка, между 2% и 5%.
С най-конкурентните цени за доставка в основните вносители, зърнения експорт от Черноморския регион продължава със силно темпо, като от началото на сезона експорта от Украйна достига 6.04Мт, което е с 65% повече от същия период на миналия!
Жътвата на пшеницата и зимния ечемик в Обединеното Кралство върви изпреварващо, като на последния е пред приключване. Пред приключване е и жътвата на зимната рапица. Добивите разочароват, като на годишна база спадат с до 11%.