Разочароващи добиви и смаляващи се оценки за реколтата подкрепят цените на слънчогледа в Украйна. Само за месец цената на база СРТ преработвател поскъпва 2-3000 гривни (+$70/т) и вече надхвърля 23000 гривни ($555/т).
Според митническата служба на Украйна от началото на сезона зърненият експорт от страната достига 9.76Мт, като нараства с 59% на годишна база. Едногодишен връх на палмовото масло оказва допълнителна подкрепа за цените на растителните масла и маслодайните семена.
Въпреки прогнози за по-слабо производство и прогнози за дъжд при стартирала жътва, цените на рапицата в Канада дълбаят ново 4 годишно дъно. Соята също отслабва потискана и от повишени вносни мита в Индия. Пшеница и царевица поскъпват, но неубедително.
В очакване на търговете за Египет и Алжир пазарите на пшеницата се представят слабо, въпреки че общо двете страни е възможно да договорят над 4Мт пшеница. Царевица и соя в Чикаго остават слаби. Пазарът на рапицата поскъпва, като е подкрепен от петрола.
Поредни понижения на оценките за зърнената реколта във Франция, оказват подкрепа за поскъпване на МАТИФ, като частен анализатори прогнозира най-слабата реколта от пшеница след 1983 година – 25.2Мт. Пазарът на рапицата в Канада пропада до контрактно дъно.
Международният съвет по зърното повишават съществено оценката си производството и запасите от пшеница в Света през сезон 2024/25. Повишено производство имат и за царевицата, чиито запаси все пак са леко понижени, докато реколта и запаси от соя в Света са оставени без промяна
Преработката на маслодайни семена в ЕС през месец месец май е на годишно дъно, отчитат от FEDIOL. Най-голям спад се отчита в мачкането на рапицата и слънчогледа, докато соята е с минимален ръст на месечна база.
Преработката на рапица в Украйна от началото на сезона достига рекордните за страната 950кмт. Прогнозата за новия сезон, обаче е за спад от 20-30%, въпреки че заради добри маржове търсенето от преработватели ще остане високо
Цените на слънчогледа в Украйна през май са поскъпнали с около 10% достигайки двугодишен връх. Силна преработка и изтънели запаси преди очаквана по-слаба жътва, са основните фактори на подкрепа.
Strategie Grains отново понижават оценката си за новата реколта от рапица в ЕС, като обяснението са сухи условия по време на сеитбата в източна Европа. Оценките за слънчогледа и соята са без промяна.
Зърнената агенция на Алжир търси внос на 160 кмт фуражна царевица, както и 35 кмт соев шрот за доставки през март. Последните известни договорени цени остават конфиденциални.
Украйна облекчава режима за експорт на слънчоглед в България, като е въвела „автоматично лицензиране“. По същество, вече няма да се изисква одобрение от украинското или българското аграрни министерства.
Зърнената агенция на Иран стартира търгове за внос на 120 кмт ечемик и 120 кмт соев шрот, с потенциална възможност за закупуване на по-голямо количество от първоначално обявеното.
На пазарите в САЩ, вторник има славата да обръща установения в понеделник тренд (Turnaround Tuesday) и вчерашното представяне на пшеница, царевица и соя в Чикаго е нагледен пример
Мачкането на слънчоглед в ЕС за масло през 2023 година поставя рекорд, като нараства с 21%, спрямо 2022 до 6.12Мт. Рекорда е и преработката на рапицата нарастваща с 8% до 19.14Мт. Спад има соята.