Европейската комисия предлага план за увеличаване на производството на протеинови фуражни култури в ЕС, включително соя, с 10% до 2035 г. САЩ и Иран отново си разменят удари само 20 дни след временното примирие.
Юнският USDA доклад не донесе големи изненади, но по-високите световни запаси от царевица за 2026/27 и доброто време в САЩ запазиха натиска върху цените.
Фючърсите в Париж обърнаха посоката и отбелязаха значителен спад, като при рапицата понижението достигна над 10 €/т, отразявайки срива на суровия петрол с над 11%.
Цените на руската пшеница достигнаха шестмесечен връх на фона на геополитическата несигурност, докато жътвата на соята в Бразилия вече обхваща над 50% от площите.
От Украинският аграрен съвет изразиха притеснения относно щетите по новата реколта рапица в страната, което повиши експортните цени с 20 $/т спрямо месец по-рано.
Интересна динамика се наблюдава през изминалата седмица в цените на местния пазар. Новините около аржентинския внос на слънчоглед, както и импулсът на MATIF оформят тона на котировките.
Януари бележи значителен ръст в котировките на маслодайните у нас, като рапицата на база ДАП-Варна/Бургас повежда възхода със 7%, а слънчогледът – с 5,4%.
Конкуренцията за пазара на пшеница в Северна Африка става все по-сурова. С какво темпо се движи износа от България на ключови пазари като Мароко и Алжир към този момент от сезона?
Слънчогледът в страната запази твърд тон и през изминалата седмица, като подкрепи възходящия тренд за месеца. Появяват се обаче първи индикации за охлаждане на пазара.
Позитивният тон при маслодайните се дължи основно на поскъпването на соевото масло в Чикаго, подкрепено от пазарни очаквания за промени в политиката за биогоривата в САЩ.
Мечият сантимент се завръща на фючърсните пазари от двете страни на Атлантика, подсилен от геополитическия риск. По-слабите експортни данни допълнително поддържат негативния тон на пазара.