ODC на Тунис договори внос на 100 хил. тона хлебна пшеница за доставки през април/май. Българската Buildcom за пореден път е сред най-конкурентните компании на пазара.
ОAIC договори внос на хлебна пшеница с доставки през май. Основни продавачи са Louis Dreyfus, Cargill и Bunge, като пшеницата ще бъде с основен произход от Черноморския регион.
Страната е обявила търг за 50 000 тона хлебна пшеница с доставка през май. До момента агенцията е закупила 5,37 млн. тона пшеница на средна цена от $262,34/т.
Ярко червеният цвят обагри зърнените пазари, които продължиха своето отвесно пропадане и през вчерашната сесия. В допълнение към мечите настроения, Русия обяви добро състояние на есенниците в страната.
Сирия обяви международен търг за закупуване на 100 000 тона мека пшеница. Това е първият официален търг след смяната на властта и може да създаде ново доверие на пазара.
Тунис закупи 25 000 тона хлебна пшеница. В предишен търг ODC договори 100 000 тона пшеница, включително от българската Buildcom. Общият внос за 2024/25 г. е по-малко спрямо предходната година.
OAIC договаря до 170 хил. тона по-скъпа пшеница спрямо средата на февруари. Очакват се малки карга предимно от Черноморския регион, с доставки между 1 април и 30 юни
Алжирската зърнена агенция обяви търг за 50 000 тона хлебна пшеница доставки в плитководните пристанища на Мостаганем и Тенес от април до юни 2025 г. Днес е крайният срок за подаване на ценови оферти.
Зърнената агенция на Бангладеш проведе търг за 50 000 тона пшеница, като най-ниската оферта е $295,21/т на база CIF LO. Офертите все още се разглеждат, без потвърдена покупка.
Пшеницата на MATIF спадна от високите €237/т регистрирани в началото на седмицата и е на път да реализира лек седмичен спад. Курсът евро/долар оказа голям натиск върху европейската пшеница, която трудно намира реализация в международните търгове.
По първоначални оценки Алжир договаря до 600 хил. тона хлебна пшеница на цена с $5-6/т по-висока от последната голяма покупка през декември. Страната търси внос и на фуражно зърно.
Високите цени стимулираха прибирането на печалби от страна на биковете вчера, което доведе до умерени загуби за пшеницата и царевицата на MATIF. Валежите в Аржентина също оказаха натиск върху пазарите.
Царевицата и пшеницата на MATIF продължиха своя възход и в четвъртък, достигайки едни от най-добрите ценови нива от известно време насам. Основните зърнени фючърси в Чикаго са на път към месечен ръст.
В отсъствието на американските пазари вчера, активността на европейските пазари остана слаба. За разлика от това, днешният ден се очаква да бъде по-динамичен, предвид първите действия на Доналд Тръмп.