Цените падат, фермерите се оттеглят, а климатични аномалии поставят посевите под заплаха. ЕС губи позиции на пазара, докато конкуренцията от Черноморския регион се засилва.
Аржентина премахна валутния контрол и вдига износните мита, след споразумение с МВФ. Страната получи $12 млрд. от МВФ и очаква стабилизация на икономиката чрез повишен износ.
Цените на пшеница и царевица в Европа и САЩ са под натиск заради валутни колебания и климатични прогнози. Китай намалява вноса на соя. Очакването за украинския износ се увеличава с 11%.
Цените на пшеницата в Европа спадат заради силното евро и по-слабия долар. USDA намалява износа на пшеница от ЕС до 26,5 млн. тона, а в САЩ царевицата и соята поскъпват. Турция възобновява вноса на руска пшеница и става третият най-голям купувач.
Цените на зърното в Европа са под натиск заради силно евро. САЩ изостава със сеитбата на царевица и соя заради наводнения. В Русия зимни бури и градушки увреждат значителна част от реколтата.
Надежда за пшеницата в Европа: търговската война между САЩ и партньорите и може да се окаже възможност за европейските износители. Маслодайните обаче са под силен натиск.
През последните няколко месеца виждахме системно купуване на пшеница от страна на фондовете. Остава въпросът дали това е просто спекула или дългосрочна инвестиция
Третият по големина вносител на пшеница в света организира търг на пшеница 12.5% протеин. Страната дава зелена светлина на зърнената култура с произход от Черноморския регион