ЕК понижават производството на мека пшеница в ЕС до 112,6 милиона тона от 114,6 милиона тона, прогнозирани в предходния месец, докато прогнозата им за производството на царевицата е понижена до 58 милиона тона, срещу 60,1 милиона в оценката им през септември.
Пазарите на суровия петрол вчера поевтиняват с до 5% и като основна част от всички суровинни индекси, загубите им индуцират съответно поевтиняване и на зърнените пазари. Почти приключена жътва в САЩ и ускоряваща се сеитба в Бразилия допринасят за натиска.
Очаквани валежи в южните равнини на САЩ и Русия осигуряват загуби на зърнените пазари в петък, с което пшеницата и царевицата на МАТИФ се записват с първи от средата на септември седмични загуби. Валежи в Бразилия потискат и соята и само рапицата остава твърда.
Очаквани валежи в Русия, Бразилия и Аржентина потискат фючърсите на зърнените пазари, като с най-големи загуби вчера се отчитат пазарите на царевицата и соята в Чикаго. Експортът на пшеница от ЕС остава слаб, но вносът на царевицата стабилен.
Зърнените пазари в Париж и Чикаго продължават с техническо маневриране и „строяване на редиците“ преди очаквания утре октомврийски USDA доклад. Така пшеница и царевица на МАТИФ отслабват, докато на СВОТ поскъпват. Соя и рапица също поскъпват.
С повишени оценки за добивите, StoneX повишават прогнозата си за производството на соя и царевица в САЩ. Вносът на пшеница в страните от Северна Африка ще нарасне с 0.7Мт през сезон 2024/25. Отложени регулации на ЕК удрят по цените на маслодайните семена.
Фуражни заводи от Тайланд са обявили нов търг за внос на 180кмт фуражна пшеница. Миналата седмица Тайландската асоциация на фуражните производители договори доставка на до 65кмт на цена $268/т CFR.
Пропадащи цени на суровия петрол вчера зануляват позитивния ефект от икономическите стимули на Китай, които подкрепяха и зърнените пазари тази седмица. Пазарът на рапицата губи най-много, макар че палмовото масло в Малайзия остава твърдо и наближава $1000.
FranceAgriMer потвърждават 27% срив в производството на мека пшеница във Франция и вече го оценяват на 25.77Мт. С 18% пропада и производството на ечемика до малко над 10Мт и само реколтата от царевица се очаква да нарасне с 12% до 13.4Мт.
Негативни сигнали за китайската икономика (вносител №1), оказват силен натиск върху цените на суровия петрол тази седмица, от което като функция по веригата страдат и цените на растителните масла и маслодайните семена като рапицата и соята.
Заради неблагоприятни условия ИКАР понижават оценката си за новата зърнена реколта в Русия с 1.5Мт до 128Мт, като 0.5Мт до 55Мт понижават и експорта. Новата реколта царевица се очаква да спадне с 18% до 14Мт, а експорта на ечемика 2.6 пъти до 3.5Мт
За разлика от скучното и слабо представяне на пшеницата и царевицата, пазарите на рапицата продължават с ново рязко поскъпване и основната подкрепа идва от прогнози за горещо и сухо време в Канада.
Изненадващо FranceAgriMer повишават старата реколта царевица във Франция с 0.7Мт до 12.6Мт. Първата им оценка за новите реколти от пшеница и ечемик са доста оптимистични спрямо преобладаващите оценки, като прогнозират съответно 29.7Мт и 11.3Мт.
При последното отчитане на напредъка на жътвата в България, от МЗХ отчитат подобрение на средният добив на пшеницата с 10кг до 567кг/дка, а на ечемика със 7кг до 555кг/дка. Средният добив на рапицата, обаче се влошава с 10кг до 246кг/дка.
Забраната за внос на пшеница в Турция подкрепя мечия натиск на зърнените пазари с нови отчетливи загуби на пшеницата и царевицата на МАТИФ. Поскъпване на петрола подкрепя поскъпване и на пазара на рапицата.