Руската зърнена реколта през 2025 година може да достигне 130 милиона тона, но заради есенното засушаване, развитието на зимните култури изостава значително, отбелязват от Института за изследване на аграрните пазари
Зърнената агенция на Тунис договоря първоначално планирания внос на 125кмт мека пшеница. Спрямо покупка от началото на септември, цената на меката пшеницата за Тунис поскъпва средно с около $16 CFR.
Офисът на USDA в Риад очаква по-голям зърнен внос в Саудитска Арабия през сезон 2024/25, като спрямо официалната прогноза на USDA прогнозират 9% ръст във вноса на пшеницата и 17% ръст във вноса на ечемика.
Зърнената агенция на Тунис е обявила търгове за внос общо 125кмт мека хлебна пшеница. За последно страната договори хлебна пшеница през септември на цена $246-8 за тон на база CFR.
Пшеницата на MATIF продължава да се представя твърдо и тази седмица, като поддържа нива около €230/т. Слабото евро предполага подкрепа за увеличаване на износа от ЕС, който текущо изостава с 29% спрямо миналата година.
С активизирано прибиране на печалби, пазарите на пшеницата отслабват след достигане до ключови съпротиви. Слабостта на пшеницата потиска и цените на царевицата. Слаб остава и пазара на соята, докато рапицата запазва твърдостта си и отново поскъпва.
След силно начало пазарът на пшеницата в Париж отслабва във вторник, консолидирайки се след поскъпването в понеделник, като търговците оценяват климатичните и военни рискове свързани с доставките от Черно море и факта, че Русия и Украйна продължават да доминират експортните пазари.
Ниските цени на черноморската пшеница, заедно с решимостта на Русия и Украйна да изнасят агресивно възможно най-много зърно, продължават да бъдат основният негативен фактор на пазара
Силно евро и слаб експорт потискат пазара на пшеницата в Париж вчера. Слаб остава и експорта на ечемика, докато вносът на царевицата се засилва. Вносът на рапицата изпреварва съществено миналогодишния, на слънчогледа е същия, а на соята отслабва.
Поглеждайки към изминалия месец юли, виждаме, че като цяло пшеницата в световен мащаб продължава да поевтинява. Какви са перспективите и дали това ще продължава?
Пазарни източници посочват, че поради проблемите с качеството на пшеницата в Западна Европа, преработватели от ЕС и Великобритания е възможно да си осигурят внос на качествена пшеница от Канада и САЩ.
Пазарът на новата реколта царевица в Чикаго остава слаб и под силен натиск, след повишени оценки за засетите площи и запаси в САЩ. Новината потиска и пазарът на пшеницата, чийто площи все пак са по-малко. Площи и запаси от соя са почти според очакванията.
Ценовият под на руската пшеница ($265 ФОБ) вече е в историята, след като руските износители вчера оферират агресивно за Египет и отново предлагат най-евтината пшеница в Света. Йордания също купува по-евтина пшеница, а резултатите на Алжир ще станат ясни днес.
Жътвата на втората царевица в Бразилия напредва с рекордно темпо, като е приключена на 21% срещу 5% преди година. Състоянието на царевицата и соята в САЩ, обаче се влошава при последното отчитане на посевния рейтинг.
Започваща жътва, добро състояние на посевите и отлични перспективи за реколтите в някои страни изместват фокуса от влошените прогнози за производството в Русия, но докога?