При поскъпващи цени, фуражен завод от Тайланд е договорил внос на черноморска фуражна пшеница за октомври/ноември 2024. За седмица цената на фуражната пшеница за вносителя поскъпва с $14/т CFR.
Извънредно положение в Русия, обявено заради застрашаващо есенната сеитба засушаване, подкрепя цените на зърнените пазари. Ескалиращото напрежение в Близкия Изток допълва общата тревожност на всички суровинни пазари и борсови индекси.
В очакване на най-слабата реколта след 2018г. митото при експорт на царевица от Русия от утре ще бъде повишено десетократно до 2786 рубли за тон (30 USD). Руски анализатори не изключват и допълнителни експортни ограничения.
Фуражен завод от Южна Корея (MFG) е обявил търг за на 70кмт фуражна царевица. Последният известен внос на царевица в Корея е от края на август, когато бяха договорени няколко карга на цени $233-35 за тон на база CFR.
Зърнената агенция на Йордания ще провежда нови търгове за внос на 120кмт хлебна пшеница и още толкова фуражен ечемик. Зърното може да е с произволен произход и ще се доставя през декември и януари 2025г.
Според очакванията Централната банка на САЩ повишава основния лихвен процент в САЩ с 0.5%. Зърнените пазари в Париж и Чикаго, обаче отново се представят слабо и основна причина за това изглеждат повече валежи в прогнозите за Русия, САЩ и Бразилия.
Цените на пшеницата в Париж и Чикаго вчера отслабват, но пазарите остават загрижени от слабата зърнена реколта в Европа след ново понижение на оценката във Франция. В подкрепа остават и неблагоприятните условия за сеитбата в Русия и Бразилия.
Експортните нива от Черноморския регион остават барометъра за глобалния зърнен експорт и докато предлагането от там остава евтино и бързо, биковете ще имат проблеми с дългосрочното повишаване на цените.
Сухи прогнози за есента в Русия на фона на стартирала есенна сеитба оказват подкрепа за цените на пшеницата. В подкрепа са и силен експорт на пшеница и царевица от САЩ, както и прогнози за сухо и горещо време за стартиращата сеитба на соята в Бразилия.
В отсъствието на Чикаго, където почиват заради Деня на труда, зърнените пазари в Париж поддържат твърдостта си със скромни до умерени поскъпвания на пшеницата, царевицата и рапицата. Отслабващо евро също спомага за твърдостта на цените в Европа
С най-конкурентните цени за доставка в основните вносители, зърнения експорт от Черноморския регион продължава със силно темпо, като от началото на сезона експорта от Украйна достига 6.04Мт, което е с 65% повече от същия период на миналия!
Евтино предлагане от Черноморския регион потиска международните зърнени борси, като отвлича вниманието от слабата реколта в Западна Европа и ограничава поскъпването на цените. Силното евро също потиска цените на МАТИФ.
Зърнените пазари в Париж пробиват ключови ценови подкрепи, като при повишаващи се обеми (потвърждаващи посоката) пшеницата за декември затваря под €220, а царевицата за ноември под €200. Пазарът на рапицата остава меча консолидация.
Очаквана рекордна покупка от Египет подкрепя цените на пшеницата, които като цяло остават в търсене на нова посока. С приключваща жътва в Бразилия и благоприятни условия в САЩ, пазарите на царевицата и соята отново са слаби. Под силен натиск остава и пазарът на рапицата.
Жътвата на втората царевица в Бразилия продължава с рекордно бързо темпо, като е приключена на 79% срещу 48% преди година. Conab прогнозират втората реколта на 90Мт, което е с 12% по-слабо от миналата. Първата спада с 14% до 23.4Мт