Пазарите на пшеницата и царевицата в Париж и Чикаго продължават с прибирането на печалби в петък, което не променя факта, че за седмицата се отчитат с прилични ръстове. Пазарите на рапицата и соята, обаче се движат разнопосочно, с поскъпване на първия и отслабване на втория.
След достигнати многомесечни върхове, биковете на зърнените пазари вчера прибират печалби със слаби до умерени загуби на пшеницата и царевицата. Повече валежи в прогнозите потискат и пазара на соята, но с твърди растителни масла и канола, рапицата на МАТИФ поскъпва.
Зърнената агенция на Саудитска Арабия е обявила търг за внос на общо 295кмт хлебна пшеница за декември и януари 2025. Последно страната договори 595кмт пшеница в началото на юли на цени $260-5 за тон CFR.
За два дена пазарът на пшеницата в Париж поскъпва с близо €15, като декемврийския фючърс е с дневен gap up и преминава през 200 дневната средна като през нищо. Пазарите на царевицата следват и само рапицата и соята отслабват, заради отлагане на европейски регулации.
Зърнена Академия 2024 се завръща с най-важната тема за състоянието на българския агробизнес - „Големият разговор за българската зърнена индустрия, Епизод 2“.
Събраната продукция от пшеница в Сърбия през тази година се свива с 16% спрямо миналата до 2.9Мт и причината за това са по-малко реколтирани площи, доколкото средния добив нараства с 4%.
При поскъпващи цени, фуражен завод от Тайланд е договорил внос на черноморска фуражна пшеница за октомври/ноември 2024. За седмица цената на фуражната пшеница за вносителя поскъпва с $14/т CFR.
Ако прогнозата на ЕК се осъществи, това ще бъде най-ниското производство на царевица в България от 2007 насам. При слънчогледа също има корекция надолу.
Извънредно положение в Русия, обявено заради застрашаващо есенната сеитба засушаване, подкрепя цените на зърнените пазари. Ескалиращото напрежение в Близкия Изток допълва общата тревожност на всички суровинни пазари и борсови индекси.
Пшеницата на МАТИФ поскъпва с 2.4% и достига двумесечен връх. Подобни ръстове отчита и пазарът на царевицата, чийто внос в ЕС нараства с 13% спрямо миналия сезон. С поскъпващ петрол пазарът на рапицата отново тества съпротивата на €480.
Заради екстремни климатични условия през лятото, посевната служба на Европейската Комисия прогнозират 24% срив на добива и производството на царевица в Русия. Добивът на пшеница ще спада с 10%, а на ечемика с 12%.
Аграрното министерство на Украйна отчита че от началото на сезона зърнения експорт от страната достига 10,1 млн. тона, което е с 58% повече от миналия. От тях пшеницата е 5,8 млн. тона (ръст от 86%), царевица - 2,7 млн. тона (+5%), а ечемика - 1,3 милиона тона (+108%).
След канселирани търгове миналата седмица, Зърнената агенция на Йордания е отново на пазара с търгове за внос на хлебна пшеница и фуражен ечемик. Зърното може да е с произволен произход и ще се доставя през януари и февруари 2025г.
Челният фючърс на царевицата на MATIF достига двумесечен връх, но нивата през последните седмици не показват голяма разлика, което отразява борбата между биковете и мечките на пазара.
В очакване на най-слабата реколта след 2018г. митото при експорт на царевица от Русия от утре ще бъде повишено десетократно до 2786 рубли за тон (30 USD). Руски анализатори не изключват и допълнителни експортни ограничения.