Редица фактори допринесоха за поскъпването на цените на американската царевица до най-високите ѝ нива от средата на юни насам. Очаква се неблагоприятните условия в Аржентина да продължат да оказват подкрепа на световните цени.
След достигането на многомесечни ценови върхове след доклада на USDA, инерцията на фючърсите бе забавена вчера от масовото прибиране на печалби. Укрепващото евро оказва допълнителен натиск върху MATIF.
Докладът на USDA измести фокуса от времето в Аржентина, но докога? Климатичните условия за царевицата в южноамериканската страна наподобяват все повече катастрофалните, които изпепелиха потенциала на българската реколта.
Доларът отново е под светлината на прожекторите и прави разликата на зърнените фючърси в Париж и Чикаго. Официално започна и жътвата на соята в Бразилия, която очаква рекордна реколта през тази година.
Сухото време в Аржентина започва да нанася видими щети на посевите, оказвайки подкрепа за фючърсите на царевицата на международните борси. Мексико забранява отглеждането на ГМО царевица.
Отслабването на еврото подкрепя фючърсите на пшеницата, царевицата и рапицата в Париж. Новата година започва с единодушен ръст, като първата сесия отбелязва повишение на цените, оцветявайки борсовите индикатори в зелено.
Царевицата на MATIF продължи консолидацията си и през изминалата седмица, без значителни ценови промени. Челният фючърс поддържаше нива около €206-208/т и до голяма степен следваше движението на царевицата на CBOT.
От близо две седмици насам, царевицата на MATIF поддържа ценовите си нива около €205/т без значима промяна. Същевременно, царевицата отвъд океана усеща подкрепа от силен американски експорт и ръст в търсенето на етанол.
Перспективите за огромни реколти в Южна Америка продължават да тежат върху международните котировки. Царевицата на MATIF реализира осем поредни дни на загуба, достигайки тримесечно ценово дъно.
Въпреки отчетливата слабост, царевицата на MATIF успя да реализира скромно седмично поскъпване. Очакваното благоприятно време във Франция вероятно ще ускори изоставащата жътвена кампания, което би елиминирало жътвения натиск съвсем скоро.
Международният съвет по зърното понижават оценката си за производството и запасите от пшеница в Света през сезон 2024/25. По-слабо производство и запаси виждат и за соята, а при почти непроменено производство, понижават и глобалните запаси от царевица.
Фуражен завод от Южна Корея (MFG) е договорил внос на 65кмт фуражна пшеница, която ще се доставя през февруари 2025. Спрямо покупка от миналата седмица договорената цена на пшеницата за Корея е почти без промяна.
Силният долар потиска цените на зърнените пазари в Чикаго, където пшеница, царевица и соя поевтиняват. Ако изключим декемврийския фючърс на пшеницата зърнените фючърси на МАТИФ, обаче също имат проблем с поскъпването.
Предимно сухите условия през седмицата ще позволят на жътвата във Франция да напредне, което, предвид добрия рейтинг на посевите, оказва известен натиск върху котировките. Кампаниите в Украйна и Русия са към своя край.
Царевицата на MATIF реализира седмични загуби под натиска на благоприятни климатични условия, както за жътвената кампания, така и за сеитбената в основни страни производителки.