При поскъпващи цени, фуражен завод от Тайланд е договорил внос на черноморска фуражна пшеница за октомври/ноември 2024. За седмица цената на фуражната пшеница за вносителя поскъпва с $14/т CFR.
Извънредно положение в Русия, обявено заради застрашаващо есенната сеитба засушаване, подкрепя цените на зърнените пазари. Ескалиращото напрежение в Близкия Изток допълва общата тревожност на всички суровинни пазари и борсови индекси.
Челният фючърс на царевицата на MATIF достига двумесечен връх, но нивата през последните седмици не показват голяма разлика, което отразява борбата между биковете и мечките на пазара.
Докато MARS понижава средните добиви от царевицата в ЕС, FranceAgriMer предвиждат с 11% по-голяма реколта във Франция. Добивите в Румъния и България са съответно с 32% и 38% по-ниски от тези за последните пет години.
Царевицата на MATIF продължава възходящата си тенденция и през миналата седмица. Предстои да видим дали щетите, причинени от наводненията, ще подкрепят четвърто поредно седмично поскъпване.
Царевицата на MATIF успява да запази твърдост и реализира второ поредно седмично поскъпване, но по всичко изглежда, че започваща жътва в САЩ тепърва ще оказва своя натиск върху цените на международните борси.
Сухи прогнози за есента в Русия на фона на стартирала есенна сеитба оказват подкрепа за цените на пшеницата. В подкрепа са и силен експорт на пшеница и царевица от САЩ, както и прогнози за сухо и горещо време за стартиращата сеитба на соята в Бразилия.
В отсъствието на Чикаго, където почиват заради Деня на труда, зърнените пазари в Париж поддържат твърдостта си със скромни до умерени поскъпвания на пшеницата, царевицата и рапицата. Отслабващо евро също спомага за твърдостта на цените в Европа
Царевицата на MATIF намира сили да се отчете с първо седмично поскъпване от над месец насам, но пазарът остава предимно слаб. Големите реколти от Северна и Южна Америка ще продължат да оказват натиск върху цените.
Докато перспективите за реколтите в Черноморския регион продължават да изглеждат все така мрачни, силното евро и очаквани рекордни добиви в САЩ потискат цените на MATIF.
С най-конкурентните цени за доставка в основните вносители, зърнения експорт от Черноморския регион продължава със силно темпо, като от началото на сезона експорта от Украйна достига 6.04Мт, което е с 65% повече от същия период на миналия!
Зърнените пазари в Париж пробиват ключови ценови подкрепи, като при повишаващи се обеми (потвърждаващи посоката) пшеницата за декември затваря под €220, а царевицата за ноември под €200. Пазарът на рапицата остава меча консолидация.
USDA понижава прогнозите за световното производство на царевица, основно поради влошените перспективи за реколтата в Черноморския регион и ЕС. В същото време, рекордни добиви в САЩ могат да контрират идеите за поскъпване.
Украинската зърнена асоциация прогнозира спад с 21% в производството на царевица в страната спрямо предходната година, което вероятно ще доведе до 29% понижение на износа.
Жътвата на втората царевица в Бразилия продължава с рекордно бързо темпо, като е приключена на 79% срещу 48% преди година. Conab прогнозират втората реколта на 90Мт, което е с 12% по-слабо от миналата. Първата спада с 14% до 23.4Мт