След достигането на многомесечни ценови върхове след доклада на USDA, инерцията на фючърсите бе забавена вчера от масовото прибиране на печалби. Укрепващото евро оказва допълнителен натиск върху MATIF.
Доларът отново е под светлината на прожекторите и прави разликата на зърнените фючърси в Париж и Чикаго. Официално започна и жътвата на соята в Бразилия, която очаква рекордна реколта през тази година.
Отслабването на еврото подкрепя фючърсите на пшеницата, царевицата и рапицата в Париж. Новата година започва с единодушен ръст, като първата сесия отбелязва повишение на цените, оцветявайки борсовите индикатори в зелено.
Перспективите за огромни реколти в Южна Америка продължават да тежат върху международните котировки. Царевицата на MATIF реализира осем поредни дни на загуба, достигайки тримесечно ценово дъно.
Намирайки се на крачки от контрактно дъно фючърсите на пшеницата в Париж и Чикаго продължават със „слаба твърдост“. Пазарите на соята и царевицата се движат разнопосочно, с „отчаяна“ твърдост на соята и засилваща се слабост на царевицата.
Въпреки отчетливата слабост, царевицата на MATIF успя да реализира скромно седмично поскъпване. Очакваното благоприятно време във Франция вероятно ще ускори изоставащата жътвена кампания, което би елиминирало жътвения натиск съвсем скоро.
След няколко успешни търга за пшеница, Зърнената агенция на Йордания е отново на пазара с търг за внос на хлебна пшеница и фуражен ечемик за януари/февруари 2024. Миналата седмица успя да закупи пшеница на цена $271 CFR.
FAS-USDA очакват добра реколта от пшеница в Аржентина и значително по-голям експорт в сравнение с последните няколко години. Офисът на USDA в Австралия, обаче понижава съществено оценката си за производството на пшеница.
Слабо евро и най-обилните октомврийски валежи за последните 30+ години във Франция поддържат поскъпването на зърнените пазари в Париж. Цените на царевицата и соята в Чикаго, обаче остават слаби преди USDA. С поскъпващ петрол рапицата на МАТИФ достига €500.
Зърнената агенция на Тунис е договорила вноса на планираните 125кмт фуражен ечемик. Спрямо последния внос от края на юли, цената на фуражния ечемик за Тунис поскъпва с $15-20/т CFR.
Докато времето остава благоприятно за напредването на жътвената кампания на царевицата в САЩ, то ситуацията в Западна Европа и в частност Франция е коренно различна. Ще окаже ли това подкрепа за MATIF?
Зърнената агенция на Тунис обявила търгове за внос на 5 партиди от по 25кмт фуражен ечемик. Сделката е финансирана от Световната банка, като зърното ще е със свободен произход и доставка за октомври/декември 2024.
Зърнената агенция на Йордания е обявила нов търг за внос на 120кмт фуражен ечемик. Зърното може да е с произволен произход и ще се доставя през декември и януари 2025г. Последният успешен внос е на цена $222/т CFR.
Потвърждение за предстоящ жътвен натиск правят и руските власти, които за поредна седмица понижават експортното мито на пшеницата и същевременно поддържат нулеви митата при експорт на царевица и ечемик.
Фуражния завод MFG от Южна Корея договаря внос на едно карго соев шрот с предполагаем произход Южна Америка или САЩ за доставка през ноември при цена с $34,4/т CFR по-ниска спрямо последната покупка.