Канада, която се превърна в най-големият доставчик на рапица в България, ще отглежда по-малко от маслодайната култура този сезон, докато площите с пшеница нарастват.
Вчера пшеницата се покачи леко, а рапицата на MATIF достигна най-ниското си ниво от 1 октомври насам, като от началото на март загуби 9%, следвайки канолата в Канада
Според Strategie Grains, ЕС ще произведе 13% повече рапица през новия сезон спрямо текущия. Как новите прогнози ще се отразят на цените на слънчогледа?
След 2 седмици на намаление и 4 седмици преди влизането в сила на новите квоти, Русия увеличи митото за износ на пшеница. Митото на царевица и ечемик също е повишено
Фермерите в Русия са засели рекордни площи с маслодайни през 2024г, но поради метеорологични проблеми производството не успява да надмине предходния рекорд.
Европейският внос на царевица е 11% повече от предходния сезон, а САЩ увеличава 13 пъти продажбите си към стария континент почти изцяло за сметка на Бразилия
Според данни на FEDIOL, преработката на рапица, слънчоглед и соя през октомври достига 3.3Ммт и надминава нивата от предходната година, въпреки по-малката реколта.
Със 17 милиона хектара засети само за две седмици, темпото на сеитбата е второто най-бързо в историята за това време на годината, отстъпвайки само на сезон 2018/19, когато са били 60%.
Заради рязко поскъпнали цени на палмовото масло, което вече не е най-евтиното и е с премия над соевото, за два дена вносители от Индия са договорили покупката на до 160кмт соево масло от Аржентина, Бразилия, САЩ и дори Русия.
FAS София прогнозира намаление на реколтата от маслодайни семена в България през сезон 2024/25, поради изключително горещите и сухи климатични условия през юли и август.