Южноамериканските производители увеличават доставките на соя, царевица и месо към Азия и други пазари, лека-полека завземайки части от пазарните дялове на САЩ.
Консултантската компания Strategie Grains предвижда спад в цените на рапицата в ЕС. Производството на рапица е оценено с 13% повече от 2024г, а слънчогледа - с 26%.
Цените падат, фермерите се оттеглят, а климатични аномалии поставят посевите под заплаха. ЕС губи позиции на пазара, докато конкуренцията от Черноморския регион се засилва.
Аржентина премахна валутния контрол и вдига износните мита, след споразумение с МВФ. Страната получи $12 млрд. от МВФ и очаква стабилизация на икономиката чрез повишен износ.
Цените на пшеница и царевица в Европа и САЩ са под натиск заради валутни колебания и климатични прогнози. Китай намалява вноса на соя. Очакването за украинския износ се увеличава с 11%.
Цените на пшеницата в Европа спадат заради силното евро и по-слабия долар. USDA намалява износа на пшеница от ЕС до 26,5 млн. тона, а в САЩ царевицата и соята поскъпват. Турция възобновява вноса на руска пшеница и става третият най-голям купувач.
Повечето товари са закупени от държавната зърнена агенция Sinograin, която ще плати високите мита. През 2024 г. САЩ са изнесли соя за Китай на стойност 12.84 милиарда долара.
Цените на зърнените култури се колебаят заради слабо търсене. Слънчогледът поскъпва, докато пшеницата поевтинява у нас и в Европа. Очакват се нови данни от USDA и повишен износ от Русия и САЩ.
Китай закупи рекордни количества соя от Бразилия и Аржентина заради търговското напрежение със САЩ. Обезценяването на бразилския реал направи износът по-изгоден за местните производители. Спадът в цените и премиите допълнително стимулира китайското търсене.
Цените на зърното в Европа са под натиск заради силно евро. САЩ изостава със сеитбата на царевица и соя заради наводнения. В Русия зимни бури и градушки увреждат значителна част от реколтата.