След достигането на многомесечни ценови върхове след доклада на USDA, инерцията на фючърсите бе забавена вчера от масовото прибиране на печалби. Укрепващото евро оказва допълнителен натиск върху MATIF.
Доларът отново е под светлината на прожекторите и прави разликата на зърнените фючърси в Париж и Чикаго. Официално започна и жътвата на соята в Бразилия, която очаква рекордна реколта през тази година.
Отслабването на еврото подкрепя фючърсите на пшеницата, царевицата и рапицата в Париж. Новата година започва с единодушен ръст, като първата сесия отбелязва повишение на цените, оцветявайки борсовите индикатори в зелено.
Перспективите за огромни реколти в Южна Америка продължават да тежат върху международните котировки. Царевицата на MATIF реализира осем поредни дни на загуба, достигайки тримесечно ценово дъно.
Турция е понижила митото си върху вноса на слънчогледови семена от 27% на 12%, като в периода 1 януари – 30 април 2025 планира нулево мито за внос на 1 милион тона. Митото за маслото остава без промяна на 36% до Нова година, след което до 30 април ще бъде 20%.
Въпреки отчетливата слабост, царевицата на MATIF успя да реализира скромно седмично поскъпване. Очакваното благоприятно време във Франция вероятно ще ускори изоставащата жътвена кампания, което би елиминирало жътвения натиск съвсем скоро.
Поскъпващ долар или пропадащо евро, отново правят разликата в ценовата промяна на основните зърнени борси, като за седмицата пшеница и царевица на МАТИФ поскъпват доста повече от фючърсите на СВОТ. Соя и рапица, обаче са слаби.
Както и очаквахме, пазарът на рапицата продължава с ценово срутване, което за пореден път потвърждава прогностичната сила на „дневния отвор“ (gap down) и „връхната свещ“ (toping tail). Слабо евро задържа пшеницата и царевицата на МАТИФ над водата.
Ескалиращо „дрънкане на оръжия“ в Черноморския регион подкрепя поскъпване на зърнените пазари, от което в най-голяма степен се възползват цените на пшеницата и царевицата. Соята, обаче остава слаба, а рапицата на МАТИФ е с дневна „пролука“.
Седмичният износ на слънчогледово масло и рапица от Украйна се понижават през последната седмица, докато износът на слънчогледов шрот и соя се увеличава, показват данни на местното Аграрно министерство.
Заради обилни валежи по време на жътвата, производството на слънчоглед във Франция тази година спада с 18%, като FranceAgriMer го оценяват на 1.69Мт срещу 2.06Мт преди година. Слаб ръст се отчита само за соята.
Като цяло производството на маслодайни семена ще бъде приблизително като миналата година, като срива в производството на слънчогледа ще бъде почти изцяло компенсиран от ръст в производство на соята, рапицата и маслодайния лен.
Преработката на слънчоглед и соя в Украйна през октомври е била рекордна за страната и прогнозите са да остане на високи нива и през следващите няколко месеца. С почти рекордни цени на семките маржовете на преработвателите вече клонят към нула.
Със 17 милиона хектара засети само за две седмици, темпото на сеитбата е второто най-бързо в историята за това време на годината, отстъпвайки само на сезон 2018/19, когато са били 60%.
Цените на слънчогледовото масло на световните пазари продължават да поскъпват, като на база ДАП маслобойна в България достигат нива невиждани от февруари 2023 година. С липсваща суровина, почти на двугодишен връх е и цената на слънчогледа.