Зърнената агенция на страната отново излиза на международната сцена, инициирайки търгове за внос на по 120 000 тона царевица, ечемик и соев шрот – всички с доставки през април-май.
Строгите китайски мита и изгледите за по-слабо търсене от азиатския гигант доведоха до отчетливи негативни корекции в цените на соевия комплекс, и най-вече на канолата в Канада.
С доза оптимизъм за потенциални нови преговори, фючърсите в Чикаго отскачат от ценовите дъна. В Париж единствено царевицата успя да отчете известен ръст вчера.
Пазарът на маслодайни семена и растителни масла ще се сблъска с множество несигурности в краткосрочен план в резултат на търговските войни, предизвикани от администрацията на Тръмп.
Рапицата има възможността да надмине най-високата цена от ноември 2022 година насам. Соята продължава да бъде потисната от напредващата жътва в Бразилия, а потенциалните мита не вещаят нищо добро за американския експорт.
FLC търси до 69 000 тона фуражна царевица, като крайният срок за оферти изтича днес. NOFI договори 60 000 тона соев шрот за доставка през юли, вероятно от Южна Америка.
Anec понижава прогнозите за износа на соя и соев шрот от Бразилия през февруари, докато жътвата достига завършеност от 36,4%. Прогнозата за износа на царевица остава стабилна, а тази за пшеница е повишена.
Бразилия увеличава засетите площи със соя, въпреки забавянето на китайската икономика. Опитът на САЩ показва, че прекомерното производство може да доведе до свръхзапаси и пазарни рискове.
През януари 2025 г. преработката на маслодайни семена в ЕС намалява с 1,2% на месечна и 2,3% на годишна база. Спадът е основно в преработка на слънчоглед, докато рапицата отчита ръст.
Ценовите корекции на маслодайните семена ще останат пряко зависими от метеорологичните условия в Южна Америка. За пазара на рапица ключова роля ще играе развитието на посевите в Северното полукълбо.
Ако прогнозата се сбъдне, реколтата от царевица, соя и ориз ще бъде най-голямата в историята на страната. Увеличението се дължи на ръст в добивите и площите