Разочароващи добиви и смаляващи се оценки за реколтата подкрепят цените на слънчогледа в Украйна. Само за месец цената на база СРТ преработвател поскъпва 2-3000 гривни (+$70/т) и вече надхвърля 23000 гривни ($555/т).
Според митническата служба на Украйна от началото на сезона зърненият експорт от страната достига 9.76Мт, като нараства с 59% на годишна база. Едногодишен връх на палмовото масло оказва допълнителна подкрепа за цените на растителните масла и маслодайните семена.
Посевната служба на Европейската Комисия – MARS отчитат рязко влошено състояние на пролетните култури в България през август и първата половина на септември, поради което и понижават съществено оценката си за средните добиви на царевицата и слънчогледа.
С очаквани валежи в южна Русия, Аграрния пояс на САЩ, а вече и в Бразилия, мечките отново поемат инициативата на зърнените пазари, като с най-големите загуби вчера се отчита пазара на пшеницата. Царевица, соя и рапица, обаче също отслабват.
Индия продължава да балансира между интересите на фермерите и производители на растителни масла, като отново приоритизира интересите на първите повишавайки вносното мито за палмовото, соевото и слънчогледовото масло.
Въпреки прогнози за по-слабо производство и прогнози за дъжд при стартирала жътва, цените на рапицата в Канада дълбаят ново 4 годишно дъно. Соята също отслабва потискана и от повишени вносни мита в Индия. Пшеница и царевица поскъпват, но неубедително.
Стартиралия Кроп Тур на Pro Farmer в САЩ показва малко по-слаби добиви от царевица в Северна Дакота и Охайо в сравнение с миналата година. Същото важи и за соята в Дакота, докато в Охайо е малко по-добре. Миналата година, обаче беше рекордна, така че тези оценки са значително над средните.
В очакване на търговете за Египет и Алжир пазарите на пшеницата се представят слабо, въпреки че общо двете страни е възможно да договорят над 4Мт пшеница. Царевица и соя в Чикаго остават слаби. Пазарът на рапицата поскъпва, като е подкрепен от петрола.
Поредни понижения на оценките за зърнената реколта във Франция, оказват подкрепа за поскъпване на МАТИФ, като частен анализатори прогнозира най-слабата реколта от пшеница след 1983 година – 25.2Мт. Пазарът на рапицата в Канада пропада до контрактно дъно.
Международният съвет по зърното повишават съществено оценката си производството и запасите от пшеница в Света през сезон 2024/25. Повишено производство имат и за царевицата, чиито запаси все пак са леко понижени, докато реколта и запаси от соя в Света са оставени без промяна
Преработката на маслодайни семена в ЕС през месец месец май е на годишно дъно, отчитат от FEDIOL. Най-голям спад се отчита в мачкането на рапицата и слънчогледа, докато соята е с минимален ръст на месечна база.
Преработката на рапица в Украйна от началото на сезона достига рекордните за страната 950кмт. Прогнозата за новия сезон, обаче е за спад от 20-30%, въпреки че заради добри маржове търсенето от преработватели ще остане високо
Цените на слънчогледа в Украйна през май са поскъпнали с около 10% достигайки двугодишен връх. Силна преработка и изтънели запаси преди очаквана по-слаба жътва, са основните фактори на подкрепа.
Зърнените пазари в Париж и Чикаго остават в мини консолидация след последните резки ръстове. Три руски окръга, обаче са обявили извънредно положение заради слани и очаквани щети за новата реколта.
Офисът на USDA в Киев очаква съществено по-слаба реколта от слънчоглед, а от там и производство на масло и шрот в Украйна през новия сезон. По-слаба реколта се прогнозира и за рапицата, соята малко ще компенсира