Агресивната политика на Тръмп вкара света в нова търговска война. Пазарите сега очакват ответните марки от засегнатите страни, а валутните курсове допълнително влияят на зърнените пазари.
Фючърсите на новата реколта пшеница на MATIF останаха под натиск от подобрените перспективи за производството в ЕС и Обединеното кралство, според IGC. Рапицата гледа устремено към кръглите €500/т.
Турската зърнена агенция (ТМО) купува три партиди по шест хиляди тона сурово слънчогледово масло от местни компании за доставки през април. Това бе първият търг от две години насам.
Експортните цени на слънчогледовото масло в Украйна отчитат седмично поскъпване от 25$/т поради повишено търсене за износ и сходна тенденция нa международните пазари
Зимата напомни за себе си, а с нея дойде и подкрепата за фючърсите на пшеницата, както и на царевицата в Париж. Американските пазари също отчетоха силно представяне през вчерашната сесия.
Европейската пшеница остава потисната от силното евро и слабите перспективи за реализация, докато американските зърна регистрират силна седмица на експортни продажби. Ключови вносители се активизират.
Ако прогнозата се сбъдне, реколтата от царевица, соя и ориз ще бъде най-голямата в историята на страната. Увеличението се дължи на ръст в добивите и площите
След осезаемото поскъпване във вторник, вчера в Чикаго беше ден за прибиране на печалби, което неминуемо се отрази на фючърсите в Париж. Днес се очакват активни покупки от ключови вносители.
Пшеницата на МАТИФ спадна до 6 седмично дъно вчера в отсъстието на американските пазари, а царевицата се покачи. Рапицата намери подкрепа от канолата и палмовото масло
През 2024 Китай намали вноса на соя от САЩ и увеличи доставките от Южна Америка. Бразилия се утвърди като основен доставчик и се очаква това да остана така и през 2025
По данни на реномирани анализатори над 35% от предприятията за преработка на слънчоглед в Украйна са преустановили дейност, а други 30% работят с частичен капацитет.
Маслодайният комплекс остава изключително динамичен. През изминалата седмица фючърсите на рапицата и соята отбелязаха значително поскъпване, достигайки от няколкомесечни до няколкогодишни ценови върхове.
Доскорошните възходящи ценови движения насърчиха прибирането на печалби, което рефлектира негативно върху цените на зърнените фючърси в Европа и отвъд океана. Силният долар и поскъпващото евро добавиха допълнителен натиск.