Карбамидът продължи да поевтинява, тъй като пазарът едновременно калкулира завръщането на Китай на експортния пазар и постепенното нормализиране на ситуацията около Ормузкия проток.
Оценката на АгроПортал сочи почти двойно по-голямо производство на рапица спрямо 2025 г., като основната част вероятно ще остане за преработка в страната.
Украинският ечемик се насочва към Китай още в началото на сезона, докато жегите във Франция подкрепят царевицата в ЕС. В същото време по-силният долар, спадът на петрола и прибиране на печалби натиснаха фючърсите в Париж и Чикаго.
Основните зърнени фючърси се повишиха вчера. Русия разширява площите със слънчоглед и рапица, а Турция повишава таксите за преминаване през Босфора и Дарданелите.
Пазарите временно намериха опора преди доклада на USDA. Геополитическото напрежение в Близкия изток подкрепи суровините, а пшеницата на MATIF отбеляза второ поредно покачване.
Copernicus отчете втория най-топъл май от 1940 г. насам и напомни за климатичните рискове пред реколтите. Междувременно фючърсите останаха до голяма степен безлични, но търгове раздвижиха физическите пазари.
Валежите в САЩ, добрите перспективи за пшеницата в Русия и напредващата жътва на сафриня в Бразилия продължават да натискат цените на зърното от двете страни на Атлантика.
Климатичните рискове и перспективата за Ел Ниньо отново излизат на преден план при канолата, след като прогнозите за горещо и сухо време в Австралия и забавената сеитба в Канада поставят под въпрос потенциала на новата реколта.
За разлика от предходни седмици обаче петролът по-скоро оказваше натиск върху комплекса, след като очакванията за евентуално споразумение между САЩ и Иран и възможно отваряне на Ормузкия проток доведоха до спад при суровия петрол
Беларус прогнозира исторически рекорд при рапицата през 2026 г., като реколтата може да достигне 1,1 млн. тона след увеличение както на площите, така и на добивите.
Основните фючърси в Чикаго завършиха петък под натиск заради липсата на яснота около нови покупки от Китай – движение, последвано и от пазарите в Париж. Новите ангажименти обаче вече са факт. Ще върнат ли те възходящия импулс?
Фючърсите на пшеницата поеха глътка въздух след силния скок. BCR очаква близо 10 млн. тона по-слаба реколта от пшеница в Аржентина, а Мароко преустановява вноса за два месеца.
USDA буквално разтърси пазара още с първите си прогнози за производството на новата реколта пшеница в Северното полукълбо. В същото време ключови вносители като страните от Северна Африка и Турция се очаква да намалят вноса си.