Според митническата служба на Украйна от началото на сезона зърненият експорт от страната достига 9.76Мт, като нараства с 59% на годишна база. Едногодишен връх на палмовото масло оказва допълнителна подкрепа за цените на растителните масла и маслодайните семена.
Посевната служба на Европейската Комисия – MARS отчитат рязко влошено състояние на пролетните култури в България през август и първата половина на септември, поради което и понижават съществено оценката си за средните добиви на царевицата и слънчогледа.
Прогнозира се голямо предлагане на соя и значителен спад за рапицата и слънчогледа. Ключовият въпрос е дали увеличението в производството на соя ще бъде достатъчно, за да компенсира загубите от останалите култури.
Поради продължаващите прогнози за по-малко производство на слънчоглед, в комбинация с малките обеми от запаси, вероятно ще видим ожесточена конкуренция между преработватели и износители.
Възможно ли е реколтата от слънчоглед в Черноморския регион да е загубила повече от 2 млн.тона (6%) от своя потенциал през последните три седмици поради продължителните наднормени температури?
Потенциално засушаване в критичните фази за развитие на канолата, може да окаже добра подкрепа за цените, като се вземат предвид влошените перспективи пред производството в световен мащаб.
Климатичните модели останаха почти непроменени през цялата пролет, носейки дъждове след дъждове в Западна Европа, което е на път да влоши както реколтата от пшеница, така и нейното качество.
Прогнозите на Южноафриканския правителствен комитет относно реколтата на царевица в страната показват спад в производството с близо 20% спрямо предходната година.
Рапицата поддържа стабилни нива, а щетите в Рио Гранде до Сул не могат да окажат съществена подкрепа за котировките на соята, тъй като обилното световно предлагане поддържа натиск върху пазара.
Експорта на слънчогледов шрот от Украйна нараства с 41% на месечна база, а прогнозите на USDA сочат, че страната ще остане най-големият износител на слънчогледов шрот и масло в света.
GASC на Египет договаря внос на 102 кмт растителни масла. Спрямо последните договорени количества, цените за соевото масло отчитат спад с $56/т, а тези на слънчогледа поскъпват с $80/т CFR.
GASC на Египет инициира международни търгове за внос на 30 кмт соево масло, 10 кмт слънчогледово масло, както и неопределено количество хлебна пшеница за доставки през юни/юли
По-малко площи с рапица, както и прогнозиран спад в преработката навярно ще окажат подкрепа за котировките. Текущо рапичното масло е ценови лидер сред растителни масла, но дали ще може да задържи позицията си?
Голяма преработка и експорт от Южна Америка оказват своето въздействие върху котировките в маслодайния комплекс, но сега всички погледи са насочени към състоянието на рапицата в Европа и сеитбата на соя в САЩ.
Украинската асоциация Ukroilprom предвижда по-малко производство на рапица и слънчоглед в страната през новия сезон, за сметка на увеличаваща се реколта от соя.