По информация от индонезийски представители, ЕС може да предостави специален статут на азиатската страна по отношение на новите регулации за обезлесяване.
Южноамериканската страна е подписала търговско споразумение за износ на ключови земеделски продукти с Китай. Азиатският гигант несъмнено се стреми да намали зависимостта си от американския агроекспорт.
Фючърсите на новата реколта пшеница на MATIF останаха под натиск от подобрените перспективи за производството в ЕС и Обединеното кралство, според IGC. Рапицата гледа устремено към кръглите €500/т.
Турската зърнена агенция (ТМО) купува три партиди по шест хиляди тона сурово слънчогледово масло от местни компании за доставки през април. Това бе първият търг от две години насам.
Зимата напомни за себе си, а с нея дойде и подкрепата за фючърсите на пшеницата, както и на царевицата в Париж. Американските пазари също отчетоха силно представяне през вчерашната сесия.
Европейската пшеница остава потисната от силното евро и слабите перспективи за реализация, докато американските зърна регистрират силна седмица на експортни продажби. Ключови вносители се активизират.
След осезаемото поскъпване във вторник, вчера в Чикаго беше ден за прибиране на печалби, което неминуемо се отрази на фючърсите в Париж. Днес се очакват активни покупки от ключови вносители.
По данни на реномирани анализатори над 35% от предприятията за преработка на слънчоглед в Украйна са преустановили дейност, а други 30% работят с частичен капацитет.
Маслодайният комплекс остава изключително динамичен. През изминалата седмица фючърсите на рапицата и соята отбелязаха значително поскъпване, достигайки от няколкомесечни до няколкогодишни ценови върхове.
Доскорошните възходящи ценови движения насърчиха прибирането на печалби, което рефлектира негативно върху цените на зърнените фючърси в Европа и отвъд океана. Силният долар и поскъпващото евро добавиха допълнителен натиск.
Руската федерация е увеличила производството на нерафинирани растителни масла с близо 11% на годишна база. Интересен факт е, че слабото производство на слънчоглед тази година не е попречило на ръст от над 18% в преработката към масло.
Рапицата на MATIF достигна двугодишен ценови връх през седмицата, основно подкрепена от поскъпващите растителни масла. Условията за развитие на новата реколта в Европа остават благоприятни.
Заради обилни валежи по време на жътвата, производството на слънчоглед във Франция тази година спада с 18%, като FranceAgriMer го оценяват на 1.69Мт срещу 2.06Мт преди година. Слаб ръст се отчита само за соята.
Преработката на слънчоглед и соя в Украйна през октомври е била рекордна за страната и прогнозите са да остане на високи нива и през следващите няколко месеца. С почти рекордни цени на семките маржовете на преработвателите вече клонят към нула.
Освен рапицата на МATIF, която има силна подкрепа за ценови растеж и достига едногодишен връх, слънчогледовите семена във Франция също достигат невиждани от две години нива от €600/т.