Отчита се първи напредък в пролетната сеитба в Русия, а Франция е почти готова със сеитбата на пролетен ечемик. Пшеницата и царевицата в Париж поскъпват за седмицата, докато рапицата продължава спада си.
Основните зърнени фючърси в Чикаго и Париж успяха в унисон да отчетат поскъпвания вчера, въпреки контекста на нестабилни търговски политики. Пшеницата и царевицата на MATIF са на път към седмичен ръст.
Зърнената агенция на страната отново излиза на международната сцена, инициирайки търгове за внос на по 120 000 тона царевица, ечемик и соев шрот – всички с доставки през април-май.
Канада, която се превърна в най-големият доставчик на рапица в България, ще отглежда по-малко от маслодайната култура този сезон, докато площите с пшеница нарастват.
Силни експортни продажби в САЩ подкрепиха цената на пшеницата, което издърпа и MATIF нагоре. Strategie Grains намали производството на пшеница, но увеличи царевицата в ЕС
Пшеницата остана предимно неутрална спрямо последния USDA доклад. Северноафриканските вносители се възползват от по-ниските цени и си осигуриха покупки. MATIF прави опит да възстанови загуби.
Европа обяви намеренията си да наложи мита върху редица американски продукти от началото на април в отговор на последните действия на американското правителство. Канада предприе същата стъпка.
Пшеницата на МАТИФ е под натиск от силното евро и слабостта на пшеницата в Чикаго. Рапицата продължава да поевтинява, следвайки двинението на канолата в Канада
Строгите китайски мита и изгледите за по-слабо търсене от азиатския гигант доведоха до отчетливи негативни корекции в цените на соевия комплекс, и най-вече на канолата в Канада.
Вчера пшеницата се покачи леко, а рапицата на MATIF достигна най-ниското си ниво от 1 октомври насам, като от началото на март загуби 9%, следвайки канолата в Канада