Европейската Комисия отново понижават прибраната реколта от мека пшеница в ЕС този сезон до ново 12 годишно дъно на 112.3Мт. Заради Франция и Румъния, обаче реколтата на царевицата е повишена съществено с 1.6Мт, докато оценката за ечемика е почти без промяна.
При отсъствието на зърнените пазари в Чикаго, почиващи вчера заради Деня на благодарността, зърнените пазари в Париж отново отслабват. За натиска допринася и твърдостта на еврото, макар че рапицата поскъпва подкрепена от ръст на палмовото масло.
Посевната служба на Европейската комисия MARS отчитат, че по-топлото и сухо време в по-голямата част от ЕС през ноември е помогнало на фермерите да ускорят и наваксат сеитбата на зимните култури. Необичайно сухо остава само в части от България и Румъния.
Сеитбата на пшеницата и ечемика във Франция вече е наваксана, а вегетацията на посевите дори изпреварва миналогодишната. Първоначалният рейтинг на пшеницата също е по-добър, а на ечемика сравним. Все още изостава само жътвата на царевицата, която е приключена на 82%.
Подкрепени от нова ескалация на войната в Украйна и приказки за Трета световна война, пазарите на пшеницата поскъпват за трети пореден ден. С почти приключена жътва на царевица и соя в Северното полукълбо, техните пазари отново са слаби.
Рязко поскъпване в петък почти спасява зърнените пазари на МАТИФ от седмичните загуби, като пазара на рапицата се отчита с девето поредно седмично поскъпване. Силният долар остава в тежест за всички суровинни пазари, потискайки пшеница, царевица и соя в Чикаго.
Фондовете в Чикаго се удължават агресивно на пазара на царевица през последната седмица, повишавайки почти петкратно нетно дългата си позиция. Нетно удължаване има и на пазарите на соята и соевото масло, докато пшеницата и соевия шрот са с ново нетно скъсяване.
Пазарите на пшеницата в САЩ продължават с каскадно пропадане, след което вече са само на крачка от достигане до сезонното и многогодишно дъно. След дълго сдържане мечките на пазарите на царевицата и соята също дават воля на своите чувства.
С подобрена почвена влага оценките за соевата реколта в Аржентина нарастват и Зърнената борса в Росарио вече очакват 53.5Мт срещу 52.5Мт преди месец. Заради понижени площи прогнозата за царевицата спада с 1Мт до 51.5Мт. С 3% е понижена и пшеницата до 18.6Мт.
В последния си доклад, FranceAgriMer понижават оценката си за експорта на пшеница от Франция през този сезон, което води и до повишение на запасите. Експорта на царевица е повишен, водещо до спад на запасите, докато ечемика е почти без промяна.
След седмици на обилни валежи, състоянието на зимната пшеница в САЩ продължава да се подобрява и натиска върху зърнените фючърси в Париж и Чикаго се подновява. Почти приключени жътви на соята и царевицата също допринасят за натиска.
Щатският долар (и лихвени проценти) продължават с почти вертикално поскъпване след избирането на Тръмп, което е огромна тежест за цените на зърнените пазари в Чикаго, а и не само. Подобряващи се условия за новата реколта в САЩ, Русия и Франция също не помагат.
Аграрното министерство на Франция повишават минимално оценката си за зърнената реколта в страната тази година. Оценката за пшеницата е повишена с 0.13Мт до 25.56Мт, а на царевицата с 0.15Мт до 14.62Мт.
USDA оценяват новата реколта от слънчоглед в Турция, като най-слабата за последните 8 години и спрямо октомври оценката за производството е понижена с 11% до 1.4Мт. Това е и с 19% по-слабо от обичайното за последните 5 години.
Фондовете в Европа отново се скъсяват на пазарите на пшеницата и царевицата в Париж, където остават масивно къси. На пазара на рапицата, обаче продължават с нови покупки поддържайки отдавна невиждана нетно дълга позиция.