2 поредни години земеделските производители се борят едновременно със спадащите цени на зърната и с понижаващите се добиви поради сухото и горещо време през лятото.
Международният съвет по зърното следва USDA и понижават оценката си за реколтата от пшеница (мека и твърда) в ЕС с 2.4Мт до 122.4Мт. С 1.6Мт до 59.8Мт е понижена и реколтата от царевица. Производството на соя и царевица в Света е почти без промяна.
Средните добиви на царевицата, слънчогледа и соята в Русия се подобряват, но остават значително по-лоши в сравнение с последните няколко години. Добивите на пшеницата, ечемика и рапицата, обаче продължават да се влошават.
С исторически ниски нива на река Амазонка в Бразилия, пазарите на соята и царевицата в Чикаго подновяват твърдостта си докато пшеницата отслабва, но по начин който поддържа краткосрочната инициатива на биковете.
Goldman Sachs и Citigroup понижават прогнозите си за икономически растеж на Китай тази година до 4,7%. Според тях това ще се отрази негативно върху вноса в страната като цяло, включително на земеделски култури като соя, царевица и ечемик.
На фона на стартираща жътва, състоянието на пролетните култури в САЩ остава отлично и много по-добро от обичайното. Жътвата върви изпреварващо, като царевицата е приключена на 9%, а соята на 6%.
В Русия обявяват ново „извънредно положение“ заради наводнения в Сибир и военни действия в Курска област, където според местния губернатор под заплаха да не бъдат прибрани са 1.5Мт зърнени, 0.5Мт маслодайни култури и 0.7Мт с цвекло
Заради „библейски“ валежи през август, офисът на USDA в Казахстан понижават оценката си за реколтата от пшеница в страната с 1.6Мт до 14.2Мт. Производството на ечемика е понижено от 3.4Мт на 3Мт, като не се изключват нови понижения
На фона на разгорещени президентски дебати, отслабващи фондови борси и лихвени проценти в САЩ, пазарът на суровия петрол пропада до 18 месечно дъно. Това не вещае добри неща за бъдещето на суровинните пазари, зърнените включително. Бавна сеитба в Русия подкрепя пшеницата.
Първоначалният добив на царевицата в Русия е 298кг/дка, като спада с 58% спрямо миналата година. След 8% реколтирани площи добивът на слънчогледа е 168кг/дка, като спада с 27%. Есенната сеитба изостава с 23%.
Заради сухото и горещо време през август, руските анализатори от ПроЗерно понижават оценката си за зърнената реколта на Русия с 2Мт до 126Мт. Най-голямо понижение имат за царевицата с 2Мт, слънчогледа с 0.6Мт, ечемика с 0.3Мт и соята с 0.3Мт.
С рекордно къси позиции на зърнените пазари, фондовете отново спазват установилата се традиция да се покриват по това време на годината, когато производството за текущия сезон вече е ясно и погледите все повече се насочват към новия.
След слаба реколта в Западна Европа, зърненият експорт от ЕС продължава с бавно темпо, като износа на мека пшеница спада с 23% спрямо миналата година, а на ечемика с 27%. Същевременно вносът на царевицата и рапицата нарастват с по 21%, а на слънчогледа с 24%.
Европейската Комисия доближава прогнозата си за реколтата от слънчоглед и царевица в България до тази на АгроПортал, като понижават съществено производството на двете култури. Все още, обаче тяхната оценка остава оптимистична спрямо нашата.
ЕК отново понижава прогнозата си за производството на зърнени и маслодайни култури в ЕС, като в последните им баланси понижение имат за пшеницата, царевицата, ечемика, слънчогледа и рапицата. Надолу вървят и прогнозите за експорта.