Обновените прогнози на ABARES за производството засилват натиска върху пазара: ечемикът се очаква да достигне рекордни нива, с над 1/3 над десетгодишната средна база, а рапицата – почти двойно над средното.
Изключителен сезон за пшеницата в световен мащаб – високи добиви, но ниски цени. Европа увеличава производството, Русия запазва доминацията си, а Аржентина излиза с рекордна реколта
Експортната динамика и рекордните реколти продължават да оформят настроенията на пазара, докато MATIF и CBOT се търгуваха в тесни диапазони и с ограничена волатилност.
Сеитбената кампания на пшеница в България през 2025 г. върви със сериозно изоставане, което може да се отрази на структурата и потенциала на новата реколта
Световните пазари на пшеница остават под натиск от рекордното предлагане, докато известно търсене от ключови вносители и слуховете за китайски интерес осигуряват временна подкрепа.
Със старта на жътвената кампания водещи анализатори повишиха прогнозите си за реколтата от пшеница до третата най-голяма в историята на Австралия и потенциално рекордна за ечемика.
Благоприятните дъждове, въпреки трудния старт, дадоха тласък на културите, като дори и първоначално проблемните райони успяха да покажат добри перспективи.
Това е първата оценка, с изключение на нашата, която поставя производството на царевица за 2025г под 1 милион тона. Слънчолгедът също е редуциран значително
Световните запаси от зърнени култури в края на сезон 2025/26 са оценени от ФАО на 898,7 милиона тона, исторически рекорд, който се дължи на по-големите запаси от царевица
Производството на пшеница в Австралия тази година ще намалее с 1% спрямо миналата година, но е на път да бъде с 22% над средното за последните 10 години