Зърнената агенция на страната отново излиза на международната сцена, инициирайки търгове за внос на по 120 000 тона царевица, ечемик и соев шрот – всички с доставки през април-май.
Строгите китайски мита и изгледите за по-слабо търсене от азиатския гигант доведоха до отчетливи негативни корекции в цените на соевия комплекс, и най-вече на канолата в Канада.
Пазарът на маслодайни семена и растителни масла ще се сблъска с множество несигурности в краткосрочен план в резултат на търговските войни, предизвикани от администрацията на Тръмп.
Рапицата има възможността да надмине най-високата цена от ноември 2022 година насам. Соята продължава да бъде потисната от напредващата жътва в Бразилия, а потенциалните мита не вещаят нищо добро за американския експорт.
През януари 2025 г. преработката на маслодайни семена в ЕС намалява с 1,2% на месечна и 2,3% на годишна база. Спадът е основно в преработка на слънчоглед, докато рапицата отчита ръст.
Ценовите корекции на маслодайните семена ще останат пряко зависими от метеорологичните условия в Южна Америка. За пазара на рапица ключова роля ще играе развитието на посевите в Северното полукълбо.
Зимата напомни за себе си, а с нея дойде и подкрепата за фючърсите на пшеницата, както и на царевицата в Париж. Американските пазари също отчетоха силно представяне през вчерашната сесия.
Европейската пшеница остава потисната от силното евро и слабите перспективи за реализация, докато американските зърна регистрират силна седмица на експортни продажби. Ключови вносители се активизират.
Рапицата на MATIF се консолидира на нива около €520/т и не успява да намери силна подкрепа за потенциален ръст. Същевременно облаците над соевия комплекс изглеждат все по-мрачни.
Рапица, канола, соя – пазарите на трите маслодайни култури остават изключително волатилни. Въпреки бавните темпове на жътвата, кампанията на соята в Бразилия напредва, като в Мато Гросо се регистрират високи добиви.
След осезаемото поскъпване във вторник, вчера в Чикаго беше ден за прибиране на печалби, което неминуемо се отрази на фючърсите в Париж. Днес се очакват активни покупки от ключови вносители.
Соята беше звездата на седмицата на маслодайните пазари. Цените ѝ бяха подкрепени от климатични и политически фактори, а Китай наложи забрана за внос на соя от Бразилия.
По данни на реномирани анализатори над 35% от предприятията за преработка на слънчоглед в Украйна са преустановили дейност, а други 30% работят с частичен капацитет.
Маслодайният комплекс остава изключително динамичен. През изминалата седмица фючърсите на рапицата и соята отбелязаха значително поскъпване, достигайки от няколкомесечни до няколкогодишни ценови върхове.