Фючърсите на соята остават под натиск. Рапицата и канолата правят опити за възстановяване на загубите. ТMO е на път да договори покупка на слънчогледово масло чрез търг – за първи път от две години.
Фючърсите на пшеницата реагираха негативно на съгласието на Русия за частично прекратяване на огъня. Рапицата на MATIF успя да прекъсне пагубната си серия. Жътвата на царевицата в Аржентина напредва.
Предвид данните на USDA, показващи влошеното състояние на пшеницата в САЩ, фючърсите в Чикаго поскъпнаха с 2% през вчерашната сесия. Силното евро лимитира ръста на тези в Париж.
Украинският износ на зърно намалява с 15% на седмична база, а спрямо предходната година общият експорт изостава с 6%. Кои са основните купувачи през март?
Отчита се първи напредък в пролетната сеитба в Русия, а Франция е почти готова със сеитбата на пролетен ечемик. Пшеницата и царевицата в Париж поскъпват за седмицата, докато рапицата продължава спада си.
Основните зърнени фючърси в Чикаго и Париж успяха в унисон да отчетат поскъпвания вчера, въпреки контекста на нестабилни търговски политики. Пшеницата и царевицата на MATIF са на път към седмичен ръст.
Зърнената агенция на страната отново излиза на международната сцена, инициирайки търгове за внос на по 120 000 тона царевица, ечемик и соев шрот – всички с доставки през април-май.
Пшеницата остана предимно неутрална спрямо последния USDA доклад. Северноафриканските вносители се възползват от по-ниските цени и си осигуриха покупки. MATIF прави опит да възстанови загуби.
Европа обяви намеренията си да наложи мита върху редица американски продукти от началото на април в отговор на последните действия на американското правителство. Канада предприе същата стъпка.
Строгите китайски мита и изгледите за по-слабо търсене от азиатския гигант доведоха до отчетливи негативни корекции в цените на соевия комплекс, и най-вече на канолата в Канада.
Зърнените пазари преминаха през бурна седмица. Американските фючърси правят опит за възстановяване, докато европейските остават под натиск от силното евро. Китай внася допълнително напрежение на пазарите.