С активизирано прибиране на печалби, пазарите на пшеницата отслабват след достигане до ключови съпротиви. Слабостта на пшеницата потиска и цените на царевицата. Слаб остава и пазара на соята, докато рапицата запазва твърдостта си и отново поскъпва.
Запасите от царевица, соя и пшеница в САЩ нарастват значително на годишна база, но в случая с царевицата ръста е значително под очакванията. Запасите на соята нарастват почти според очакванията, докато на пшеницата ги надхвърлят.
След силно начало пазарът на пшеницата в Париж отслабва във вторник, консолидирайки се след поскъпването в понеделник, като търговците оценяват климатичните и военни рискове свързани с доставките от Черно море и факта, че Русия и Украйна продължават да доминират експортните пазари.
Септемврийската прогноза на COCERAL за царевицата е приблизително колкото нашата, но оценката за слънчогледа и рапицата е твърде оптимистична. Ечемикът е подценен
В последния си доклад Международният съвет по зърното понижава световното производство на пшеница с 1Мт до 798Мт, но повишава запасите с 1Мт до 267Мт. Реколтата от царевица е понижена с 2Мт, но запасите само с 1Мт. Соевата реколта и запаси са без промяна.
Подкрепени от повишено геополитическо напрежение и отново понижени оценки за производство на основните земеделски култури в Европа, зърнените пазари на МАТИФ поскъпват съществено миналата седмица. С пропадащи цени на канолата в Канада пазарът на рапицата, обаче отново отслабва.
Със слаби до почти никакви промени в световните зърнени баланси, първоначалната реакция на зърнените пазари от вчерашния USDA доклад наподобява прозявка. Най-големите съкращения са за маслодайните култури, а като регион с най-големи съкращения на производството отново е ЕС
Септемврийският USDA доклад се оказва без съществени или изненадващи промени, като най-големите се отчитат за ЕС, където имаме понижено производство на пшеница, царевица, слънчоглед и рапица. По-малкото маслодайни семена ще водят и до по-слабо производство на масла и шротове.
Според канадската статистика запасите от рапица в Канада ще нараснат с 67% спрямо миналата година. Със 73% ще нарастват и запасите на ечемика, но на пшеницата ще спаднат с 21%. Съществен спад се очаква и в запасите на лещата, граха и нахута.
Ниските цени на черноморската пшеница, заедно с решимостта на Русия и Украйна да изнасят агресивно възможно най-много зърно, продължават да бъдат основният негативен фактор на пазара
Състоянието на пролетната пшеница в САЩ се подобрява и остава значително по-добро от обичайното и преди година. Жътвата на зимната пшеница е почти приключена, а на пролетната се ускорява. Състоянието на соята и царевицата е без промяна.
Силно евро и слаб експорт потискат пазара на пшеницата в Париж вчера. Слаб остава и експорта на ечемика, докато вносът на царевицата се засилва. Вносът на рапицата изпреварва съществено миналогодишния, на слънчогледа е същия, а на соята отслабва.
С повишени площи и рекордни добиви, USDA очакват рекордно производство на соя в САЩ, което води и до рекордно производство в Света. Повишено производство има и пшеницата и само царевицата има съществено понижение на производството и запасите.
Пазарите на царевицата и соята в Чикаго остават под натиск от очаквани рекордни добиви и по-голямо производство в САЩ. Хладни и дъждовни прогнози за времето в САЩ тази седмица също съдействат за натиска. Фондовете покриват къси позиции преди доклада.
Нови понижения на реколтата и експорта от ЕС подкрепят пазара на пшеницата, като заради продължаващите валежи и влошаване на качеството и добивите във Франция и Германия, Strategie Grains понижават реколтата до ново 6 годишно дъно на едва 116.5Мт