Пазарът реагира по-ограничено на черноморския риск, но несигурността е налице. Спадът при суровият петрол и крехките преговори между САЩ и Иран поддържат волатилността висока.
Сравнително добри перспективи и прогнозирано производство до 30 млн. тона пшеница в Австралия, но засилването на Ел Ниньо през септември-ноември може да промени картината.
Геополитическото напрежение в Черно море и рискът за 30% от световния износ на зърно изведе пшеницата на MATIF до едногодишен връх, докато по-слабите прогнози за реколтата в ЕС засилиха подкрепата.
COCERAL намали прогнозите си за всички основни култури в ЕС-27 и Великобритания, на фона на продължителната гореща и суха вълна в Европа, която вече оказва сериозно влияние върху добивите, най-вече при царевицата.
С горещото начало на сезона, перспективите за реколтата от слънчоглед в ЕС започват да привличат съмнение, на фона на продължаващите горещини в Западна Европа.
След вчерашната оценка на MARS за малко по-ниски добиви от пшеница в Румъния се очаква 1 млн. тона по-малко производство в страната през 2026 г., но все още исторически силен резултат.
Разширяването на площите с маслодайни култури, за сметка на някои зърнени, подкрепят прогнозите за нов исторически връ в производството на слънчоглед в световен план, ако разбира се времето го позволи.
Първата оценка на Европейската комисия за реколта 2026 в България предвижда спад в зърнопроизводството, но ръст при маслодайните. Възможно ли е производство от 2,14 млн. т царевица?
Въпреки по-ниското прогнозирано производство, добивите от слънчоглед в страната се доближават до българските, а при царевицата сравнението е още по-удивително.
Геополитическото напрежение може да предизвика резки флуктуации на цените, но възходящия импулс остава ограничен от тежкия фундамент на изобилно световно предлагане.
Международният съвет по зърното предвижда свиване в световното зърнопроизводството през следващия сезон, като така прогнозата остава под очакваното потребление.
Секторът остава под натиск – по-високият петрол подкрепя цените, но скъпата суровина, растящият фрахт и енергийните разходи може да попречат на преработвателните маржове.
Последната прогноза на Coceral подсказва за възможното пренасочване на фермерите от зърнени към по-рентабилните маслодайни култури, но доколко е възможно да се осъществи това?