Цените падат, фермерите се оттеглят, а климатични аномалии поставят посевите под заплаха. ЕС губи позиции на пазара, докато конкуренцията от Черноморския регион се засилва.
Аржентина премахна валутния контрол и вдига износните мита, след споразумение с МВФ. Страната получи $12 млрд. от МВФ и очаква стабилизация на икономиката чрез повишен износ.
Цените на пшеница и царевица в Европа и САЩ са под натиск заради валутни колебания и климатични прогнози. Китай намалява вноса на соя. Очакването за украинския износ се увеличава с 11%.
Цените на пшеницата в Европа спадат заради силното евро и по-слабия долар. USDA намалява износа на пшеница от ЕС до 26,5 млн. тона, а в САЩ царевицата и соята поскъпват. Турция възобновява вноса на руска пшеница и става третият най-голям купувач.
Цените на зърното в Европа са под натиск заради силно евро. САЩ изостава със сеитбата на царевица и соя заради наводнения. В Русия зимни бури и градушки увреждат значителна част от реколтата.
Надежда за пшеницата в Европа: търговската война между САЩ и партньорите и може да се окаже възможност за европейските износители. Маслодайните обаче са под силен натиск.
Агресивната политика на Тръмп вкара света в нова търговска война. Пазарите сега очакват ответните марки от засегнатите страни, а валутните курсове допълнително влияят на зърнените пазари.
Влошено състояние на посевите с пшеница в САЩ подкрепиха цените на CBOT, а Аргус намали оценката си за новата реколта пшеница в Русия. Соевото масло с драстичен скок в САЩ.
След ръст през предходните седмици, цената на пшеницата от Русия спадна с 2.5$/т, докато украинската поевтиня с 3.5$/т през изминалата седмица поради спад в търсенето и въпреки ниските запаси.