Разочароващи седмични продажби допринасят за натиска върху цените на зърнените пазари в Чикаго, като с едва 159кмт пшеницата отчита сезонно дъно. Разочароват и продажбите на царевицата и само соята е в в рамките на очакваното. Сеитбата на царевицата в Аржентина напредва добре, но на слънчогледа е рекордно бавна.
Влиятелният доклад на USDA-WASDE остави прогнозите за производството на пшеница в САЩ и крайните запаси непроменени, като същевременно увеличи световните запаси и намали прогнозите за световно производство
В унисон с прогнозите на АгроПортал, МЗХ повишават площите на пшеницата, ечемика и слънчогледа в България. След 100% приключена жътва прогнозата ни за добивите на пшеницата, ечемика и рапицата се разминават в рамките на статистическата грешка, между 2% и 5%.
Пшеницата на MATIF достига нови дъна под натиска на силно евро и доминиращата черноморска пшеница на пазара, която засенчва опасенията за лошите реколти в Западна Европа
Времето в Черноморския регион остава все така неблагоприятно за развитието на царевицата. Вероятно допълнителни понижения за производството предстоят, което в даден момент трябва да стимулира ръст на цените.
FAS на USDA прогнозира, че износът на пшеница от ЕС ще спадне до 3-годишно дъно. Имайки предвид очакваното по-ниско качество, вероятно много традиционни купувачи на европейска пшеница ще се преориентират към черноморска такава.
Продължаващите прогнози за по-слабо производство в ЕС, оказват известна подкрепа за ръст на цените. Търгове за внос на големи обеми пшеница също косвено помагат за западноевропейския пазар.
Повечето пазари на преработени фосфати са неактивни, а тези на уреята не търпят особени промени след малката покупка на Индия. Амонякът остава с ограничено предлагане.
Макар, че не поднесе големи изненади спрямо първоначалните очаквания, юлският доклад на USDA и пазарните реакции след него очевидно ще се окажат от огромно значение за развитието на зърнените пазари.
Дали месечният доклад на USDA ще сподели широкото мнение за понижение на реколтата в ЕС? Започващата жътва в Западна Европа текущо показва ниско и влошаващо се качество.
Изгледите за по-ниски добиви и качество на рапицата в Западна Европа би трябвало да окажат подкрепа за фючърсите в Париж. Могат ли добри предпоставки за соевата реколта в САЩ да попречат на това?
Пазарно-информационната система на ООН – AMIS повишават оценката си за производството на пшеница, царевица и ориз в Света през сезон 2024/25. Запасите от пшеница също са повишени, но на царевицата са понижени. Реколта и запаси на соя са почти без промяна.
Прогнозите сочат скромно увеличение от 1% на световните добиви на пшеница в сравнение с предходния сезон, но се очаква преходните запаси да достигнат най-ниското ниво от 8 сезона.
В световен мащаб цените на пшеницата остават под натиск от набиращата скорост жътва в Северното полукълбо, както и увеличеното предлагане на пазар, на който изглежда липсва търсене
Пшеницата на MATIF е на път към нови седмични загуби. Същевременно през седмицата видяхме тотална доминация на Черноморска пшеница в международните търгове.