Ниските цени на черноморската пшеница, заедно с решимостта на Русия и Украйна да изнасят агресивно възможно най-много зърно, продължават да бъдат основният негативен фактор на пазара
Пшеницата на MATIF достига нови дъна под натиска на силно евро и доминиращата черноморска пшеница на пазара, която засенчва опасенията за лошите реколти в Западна Европа
Състоянието на пролетната пшеница в САЩ се подобрява и остава значително по-добро от обичайното и преди година. Жътвата на зимната пшеница е почти приключена, а на пролетната се ускорява. Състоянието на соята и царевицата е без промяна.
Силно евро и слаб експорт потискат пазара на пшеницата в Париж вчера. Слаб остава и експорта на ечемика, докато вносът на царевицата се засилва. Вносът на рапицата изпреварва съществено миналогодишния, на слънчогледа е същия, а на соята отслабва.
Продължаващите прогнози за по-слабо производство в ЕС, оказват известна подкрепа за ръст на цените. Търгове за внос на големи обеми пшеница също косвено помагат за западноевропейския пазар.
Поглеждайки към изминалия месец юли, виждаме, че като цяло пшеницата в световен мащаб продължава да поевтинява. Какви са перспективите и дали това ще продължава?
Пазарни източници посочват, че поради проблемите с качеството на пшеницата в Западна Европа, преработватели от ЕС и Великобритания е възможно да си осигурят внос на качествена пшеница от Канада и САЩ.
Пазарът на новата реколта царевица в Чикаго остава слаб и под силен натиск, след повишени оценки за засетите площи и запаси в САЩ. Новината потиска и пазарът на пшеницата, чийто площи все пак са по-малко. Площи и запаси от соя са почти според очакванията.
Ценовият под на руската пшеница ($265 ФОБ) вече е в историята, след като руските износители вчера оферират агресивно за Египет и отново предлагат най-евтината пшеница в Света. Йордания също купува по-евтина пшеница, а резултатите на Алжир ще станат ясни днес.
Жътвата на втората царевица в Бразилия напредва с рекордно темпо, като е приключена на 21% срещу 5% преди година. Състоянието на царевицата и соята в САЩ, обаче се влошава при последното отчитане на посевния рейтинг.
Първата прогноза на Борсата в Росарио (BCR) за новия сезон гласи, че производството на пшеница в Аржентина може да достигне нови рекордни стойности при благоприятни условия.
Започваща жътва, добро състояние на посевите и отлични перспективи за реколтите в някои страни изместват фокуса от влошените прогнози за производството в Русия, но докога?
OAIC на Алжир се завръща на международните пазари за пшеница осигурявайки си обичайното за страната голямо количество. Текущите 0,8 Мт биват договорени при цена с $30/т по-висока спрямо последната сделка.
Опасенията относно производството на пшеница в Русия и Украйна ще останат на пазара, а следващите няколко седмици се очертава да бъдат критични за перспективите пред реколтата.
Мелничарската асоциация на Тайван договаря внос на 97 кмт хлебна пшеница с произход САЩ при осезаемо по-високи цени спрямо последната сделка отпреди месец.