CME Group потвърди, че ще стартира нов фючърсен контракт за пшеница от Черноморския регион през юни, който ще отразява експортните цени за пшеница 12,5% в Румъния и България.
В контекста на добро състояние на посевите и напредващи сеитбени кампании в ЕС, силното евро продължава да поддържа мечи настроения на пазара. Месечният доклад на MARS показва добри перспективи за реколтите.
Кои са важните фактори за пазара на новата реколта и какво се очаква? Съществуват ли изгледи за нови притеснения относно глобалното предлагане и световните запаси през новия сезон?
През вчерашната сесия основните фючърси на MATIF и CBOT укрепват. Днес се очаква американското правителство да наложи нови „ключови за тяхната икономика“ мита. Чувствителността на стоковите пазари отново ще бъде тествана.
Пазарите на пшеницата остават под натиск. Очаква се достъпа на Rosselkhozbank до световната банкова система SWIFT да бъде възстановен. Белият дом се ангажира да свали редица санкции срещи Русия.
Реномираните анализатори от IGC публикуваха своята първа прогноза за бъдещото световно производство. Турция беше звездата на седмицата, която подкрепи ръста на MATIF пшеницата.
Докато основните фючърси в Чикаго останаха предимно под натиск вчера, тези в Париж се разграничиха рязко от тях. Възстановяването на канолата подкрепя рапицата, а Турция стимулира ръст при пшеницата и царевицата.
ODC на Тунис договори внос на 100 хил. тона хлебна пшеница за доставки през април/май. Българската Buildcom за пореден път е сред най-конкурентните компании на пазара.
По-силни бичи фактори за пазарите на пшеницата в следващия период биха могли да дойдат единствено от влошаване на състоянието на посевите в Северното полукълбо.