Само 30кмт хлебна пшеница са били натоварени от пристанището на Руан във Франция през седмицата до 13 ноември, според данни, публикувани от пристанищния оператор. Зърното е било за Мароко.
Експортът на пшеница от Русия през октомври може да се окаже рекорден, заради желанието на износителите да изнесат максимално възможен обем зърно преди края на преходния период за „ценовия под“ и „западните посредници“.
На среща в аграрно министерство, на руските зърнени износители е било наредено вече да не продават пшеница на цена под $250 за тон на ФОБ база. Неофициалната забрана ще важи са всички международни търгове.
В очакване на най-слабата реколта след 2018г. митото при експорт на царевица от Русия от утре ще бъде повишено десетократно до 2786 рубли за тон (30 USD). Руски анализатори не изключват и допълнителни експортни ограничения.
Зърнената агенция на Йордания ще провежда нови търгове за внос на 120кмт хлебна пшеница и още толкова фуражен ечемик. Зърното може да е с произволен произход и ще се доставя през декември и януари 2025г.
Според очакванията Централната банка на САЩ повишава основния лихвен процент в САЩ с 0.5%. Зърнените пазари в Париж и Чикаго, обаче отново се представят слабо и основна причина за това изглеждат повече валежи в прогнозите за Русия, САЩ и Бразилия.
Експортните нива от Черноморския регион остават барометъра за глобалния зърнен експорт и докато предлагането от там остава евтино и бързо, биковете ще имат проблеми с дългосрочното повишаване на цените.
Евтино предлагане от Черноморския регион потиска международните зърнени борси, като отвлича вниманието от слабата реколта в Западна Европа и ограничава поскъпването на цените. Силното евро също потиска цените на МАТИФ.
Въпреки че липсват данни от Франция, зърненият експорт от ЕС стартира слабо сезон 2024/25, като към 21 юли са натоварени 1.44Мт пшеница (2023/24 – 2.21Мт) и 0.53Мт (0.92) ечемик. Вносът на царевицата, обаче е силен и достига 1.42Мт (1.02). Слабо стартира и вносът на слънчоглед и соя.
Пропадащите цени на зърнените борси предизвикват интереса на големите вносители, като тази седмица търгове за пшеница вече имаха или ще имат – Египет, Йордания, Алжир, Тайланд и Япония. Египет ще търси и внос на слънчогледово и соево масло.
Conab повишават оценката си за реколтата от царевица в Бразилия с 1.7Мт до 115.9Мт, но оставят соята без промяна на 147.3Мт. Без промяна е и оценката им за експорта на двете култури, съответно 33.5Мт за царевицата и 92.4Мт за соята
Заради стартиралите валежи и особено в регионите на пролетната пшеница (Урал и Сибир), руските анализатори от ИКАР са първите, които прекъсват серията си с низходящи оценки за реколтата от пшеница, повишавайки я с 0.5Мт до 82Мт.
ИКАР понижават прогнозата си за зърненото производство в Русия през новия сезон с 3Мт до 132Мт. Понижението засяга основно пшеницата, която е понижена с 2.5Мт до 83.5Мт, като уточняват че в зависимост от условията до края на жътвата оценката им варира от 79Мт до 87Мт
През последните няколко дни ставаме свидетели на редица отказани покупки за пшеница от страна на Китай. Дали това ще окаже продължително влияние на пазарите?
Фуражни заводи от Южна Корея (KFA и FLC) обявяват международни търгове за закупуването на 205 кмт царевица. За последно страната договори внос на цена от $246,79/т на база CFR.