С активизирано прибиране на печалби, пазарите на пшеницата отслабват след достигане до ключови съпротиви. Слабостта на пшеницата потиска и цените на царевицата. Слаб остава и пазара на соята, докато рапицата запазва твърдостта си и отново поскъпва.
С повишени оценки за добивите, StoneX повишават прогнозата си за производството на соя и царевица в САЩ. Вносът на пшеница в страните от Северна Африка ще нарасне с 0.7Мт през сезон 2024/25. Отложени регулации на ЕК удрят по цените на маслодайните семена.
Фуражни заводи от Тайланд са обявили нов търг за внос на 180кмт фуражна пшеница. Миналата седмица Тайландската асоциация на фуражните производители договори доставка на до 65кмт на цена $268/т CFR.
Запасите от царевица, соя и пшеница в САЩ нарастват значително на годишна база, но в случая с царевицата ръста е значително под очакванията. Запасите на соята нарастват почти според очакванията, докато на пшеницата ги надхвърлят.
След силно начало пазарът на пшеницата в Париж отслабва във вторник, консолидирайки се след поскъпването в понеделник, като търговците оценяват климатичните и военни рискове свързани с доставките от Черно море и факта, че Русия и Украйна продължават да доминират експортните пазари.
Зърнената агенция на Тунис е договорила вноса на планираните 100кмт дурум и 125кмт мека пшеница. Спрямо последната покупка от края на август, цената на меката пшеницата за вносителя поскъпва с $3-5 за тон на база CFR.
В последния си доклад Международният съвет по зърното понижава световното производство на пшеница с 1Мт до 798Мт, но повишава запасите с 1Мт до 267Мт. Реколтата от царевица е понижена с 2Мт, но запасите само с 1Мт. Соевата реколта и запаси са без промяна.
Подкрепени от повишено геополитическо напрежение и отново понижени оценки за производство на основните земеделски култури в Европа, зърнените пазари на МАТИФ поскъпват съществено миналата седмица. С пропадащи цени на канолата в Канада пазарът на рапицата, обаче отново отслабва.
Със слаби до почти никакви промени в световните зърнени баланси, първоначалната реакция на зърнените пазари от вчерашния USDA доклад наподобява прозявка. Най-големите съкращения са за маслодайните култури, а като регион с най-големи съкращения на производството отново е ЕС
Кораб с пшеница за Египет е уцелен близо до румънски води вчера, а пазарите не са особено обезпокоени. Възможна ли е ескалация и какво ще стане с цените?
Септемврийският USDA доклад се оказва без съществени или изненадващи промени, като най-големите се отчитат за ЕС, където имаме понижено производство на пшеница, царевица, слънчоглед и рапица. По-малкото маслодайни семена ще водят и до по-слабо производство на масла и шротове.
Офисът на USDA в Казахстан съобщава за „библейски дъжд“ основните производителни региона на пшеница и ечемик в страната, който влошава качеството и добивите
Според канадската статистика запасите от рапица в Канада ще нараснат с 67% спрямо миналата година. Със 73% ще нарастват и запасите на ечемика, но на пшеницата ще спаднат с 21%. Съществен спад се очаква и в запасите на лещата, граха и нахута.
Ако новата прогноза на Аргус за френския износ на пшеница към трети страни се окаже правилна, Българя може за пръв път да задмине най-големият европейски производител