Местният офис на USDA в Китай очаква ожесточена конкуренция между САЩ и Бразилия за китайския пазар на маслодайни. За момента соята от Бразилия е средно с 55$/т по-евтина
Прогнозира се голямо предлагане на соя и значителен спад за рапицата и слънчогледа. Ключовият въпрос е дали увеличението в производството на соя ще бъде достатъчно, за да компенсира загубите от останалите култури.
Поради напаст от вредители, причинили огромни щети по царевица и по-благоприятно време за соята, фермерите в Аржентина ще увеличат площите за сметка на царевицата
Фактът че Египет договаря само 280кмт (от най-евтините украински и български оферти) при първоначално обявен интерес за 3800кмт, не изглежда да е в подкрепа за цените, защото най-големият вносител в Света най-вероятно е в очакване на още по-ниски нива.
Поради продължаващите прогнози за по-малко производство на слънчоглед, в комбинация с малките обеми от запаси, вероятно ще видим ожесточена конкуренция между преработватели и износители.
Текущите ценови нива отварят широко вратата за внос на царевица в ЕС от САЩ. Износът на пшеница и ечемик към трети страни изостава спрямо предходния сезон
Възможно ли е реколтата от слънчоглед в Черноморския регион да е загубила повече от 2 млн.тона (6%) от своя потенциал през последните три седмици поради продължителните наднормени температури?
Еднозначно USDA доклада е в най-голяма тежест за пазарите на пшеницата и то най-вече за тези в САЩ, доколкото освен по-голямо от очакваното производство, заради скромно повишен експорт имат и повишени над очакваното запаси.