След достигането на многомесечни ценови върхове след доклада на USDA, инерцията на фючърсите бе забавена вчера от масовото прибиране на печалби. Укрепващото евро оказва допълнителен натиск върху MATIF.
Доларът отново е под светлината на прожекторите и прави разликата на зърнените фючърси в Париж и Чикаго. Официално започна и жътвата на соята в Бразилия, която очаква рекордна реколта през тази година.
Сухото и горещо време в Аржентина оказва подкрепа за фючърсите на соята, но със започващата жътвена кампания в световния производител №1 – Бразилия, вероятно мечките съвсем скоро ще заемат по-силни позиции на пазара.
Отслабването на еврото подкрепя фючърсите на пшеницата, царевицата и рапицата в Париж. Новата година започва с единодушен ръст, като първата сесия отбелязва повишение на цените, оцветявайки борсовите индикатори в зелено.
В седмица, когато пазарната активност е осезаемо приглушена, USDA съобщи за седмични продажби на пшеница и царевица, надхвърлящи пазарните очаквания, което спомогна за тяхното леко поскъпване.
Перспективите за соевата реколта в Южна Америка остават много добри, поради което експертите от USDA повишават световното производство на маслодайни семена за 2024/25г.
Рапицата се опитва да изтрие реализираните загуби от миналата седмица, докато прогнози за рекордни реколти от соя в Бразилия оказват натиск върху фючърсите на маслодайната култура.
Перспективите за огромни реколти в Южна Америка продължават да тежат върху международните котировки. Царевицата на MATIF реализира осем поредни дни на загуба, достигайки тримесечно ценово дъно.
Въпреки отчетливата слабост, царевицата на MATIF успя да реализира скромно седмично поскъпване. Очакваното благоприятно време във Франция вероятно ще ускори изоставащата жътвена кампания, което би елиминирало жътвения натиск съвсем скоро.
Бразилски анализатори прогнозират нова рекордна реколта от соя в страната, която би тласнала износа до нови висоти. Перспективите остават добри и за други ключови производители, което поставя мечките в силна позиция в дългосрочен план.
Рапицата на MATIF втвърдява тон през последните дни, но все пак от началото на месеца бележи приличен ръст, докато за същия период соята на СВОТ губи 7% от цената си под влиянието на огромно производство и напредваща жътва в САЩ.
След като се отчете със седмичен ръст от €17,25/т миналия петък, рапицата на MATIF продължава да усеща подкрепа от биковете и се стреми към достигането на психологическите €500/т за челния ноемврийски фючърс.
Докато времето остава благоприятно за напредването на жътвената кампания на царевицата в САЩ, то ситуацията в Западна Европа и в частност Франция е коренно различна. Ще окаже ли това подкрепа за MATIF?
Strategie Grains отново понижават прогнозата си за производството на рапица в ЕС за пети пореден месец. Следвайки логиката, вносът на годишна база нараства с 13%.
Рапицата на MATIF се представя убедително от началото на седмицата, възползвайки се от подкрепата на поскъпващи фючърси на соя в САЩ, канола в Канада, както и от общото укрепване на комплекса от растителни масла.