Пазарите на пшеницата намериха подкрепа в редица фактори – засилен интерес от вносителите, прекомерни валежи по време на жътвата в САЩ и влошено състояние на посевите, както и обявено извънредно положение в руски регион.
Тайванската мелничарска асоциация обяви международен търг за внос на различни видове американска пшеница с доставки през август и септември. Последната сходна покупка беше направена при цени от $243,8 до $294,1/т FOB.
Европейският съюз обръща все по-голямо внимание на търговските споразумения с MERCOSUR и Украйна. Земеделските кампании в Аржентина напредват. Фючърсите на пшеницата не намират подкрепа за ценови ръст.
В своя юнски доклад и първа прогноза за новата реколта, ABARES предвижда спад в производството на пшеница, ечемик и рапица през новия сезон в един от основните световни износители — Австралия.
Зърнената агенция на Бангладеш обяви първият си международен търг за внос на хлебна пшеница от февруари месец насам. DGF търси номиналните 50 000 тона нова реколта.
Южнокорейската компания CJ е закупила едно карго от около 50 000 тона различни видове пшеница (с протеин между 9 и 14%) за доставка в периода 15 юли – 15 август.
Зърнената агенция на Саудитска Арабия (GFSA) финализира своя международен търг за внос на пшеница 12,5%, подсигурявайки си доставки на около 621 000 тона, които могат да бъдат с произволен произход.
Саудитска Арабия се включва активно на международната сцена, обявявайки своя интерес за внос на 655 000 тона хлебна пшеница за доставки в периода август-октомври.
Зърнената агенция на Алжир се завърна на пазара с покупката на близо 700 000 тона хлебна пшеница, която се очаква да бъде доставена от черноморските износители през юли.
В контекста на липсващи бичи новини, фючърсите на пшеницата остават под силен натиск. Перспективите за новата реколта в северното полукълбо се запазват добри и през тази седмица.
CME Group потвърди, че ще стартира нов фючърсен контракт за пшеница от Черноморския регион през юни, който ще отразява експортните цени за пшеница 12,5% в Румъния и България.
В контекста на добро състояние на посевите и напредващи сеитбени кампании в ЕС, силното евро продължава да поддържа мечи настроения на пазара. Месечният доклад на MARS показва добри перспективи за реколтите.
През вчерашната сесия основните фючърси на MATIF и CBOT укрепват. Днес се очаква американското правителство да наложи нови „ключови за тяхната икономика“ мита. Чувствителността на стоковите пазари отново ще бъде тествана.
Пазарите на пшеницата остават под натиск. Очаква се достъпа на Rosselkhozbank до световната банкова система SWIFT да бъде възстановен. Белият дом се ангажира да свали редица санкции срещи Русия.