Асоциацията на земеделските кооперативи в Германия прогнозира ръст в производството на пшеница с 15.7% на годишна база, повлияно от благоприятното време.
Цените падат, фермерите се оттеглят, а климатични аномалии поставят посевите под заплаха. ЕС губи позиции на пазара, докато конкуренцията от Черноморския регион се засилва.
Аржентина премахна валутния контрол и вдига износните мита, след споразумение с МВФ. Страната получи $12 млрд. от МВФ и очаква стабилизация на икономиката чрез повишен износ.
Цените на пшеница и царевица в Европа и САЩ са под натиск заради валутни колебания и климатични прогнози. Китай намалява вноса на соя. Очакването за украинския износ се увеличава с 11%.
Цените на пшеницата в Европа спадат заради силното евро и по-слабия долар. USDA намалява износа на пшеница от ЕС до 26,5 млн. тона, а в САЩ царевицата и соята поскъпват. Турция възобновява вноса на руска пшеница и става третият най-голям купувач.
Надежда за пшеницата в Европа: търговската война между САЩ и партньорите и може да се окаже възможност за европейските износители. Маслодайните обаче са под силен натиск.
След ръст през предходните седмици, цената на пшеницата от Русия спадна с 2.5$/т, докато украинската поевтиня с 3.5$/т през изминалата седмица поради спад в търсенето и въпреки ниските запаси.
Силният долар и новите търговски политики натискат пазарите в САЩ, а Бразилия очаква рекордна реколта от соя. ИКАР увеличава прогнозата си за руското производство на пшеница.
Страната закупи 920 000 тона пшеница чрез международен търг, надвишавайки първоначално планираното количество. Основните доставки се очаква да дойдат от Румъния, България и Русия.
Основател на Агропортал, Зърнена Академия и Агрикор излага своето виждане за пазара на зърнени и маслодайни култури в България в интервю по Дарик Радио