Фючърсите на маслодайните култури укрепват. Соята в Чикаго достига двумесечен връх, а канолата в Канада – най-високата си цена от 11 месеца насам. Германия очаква близо 10% повече рапица.
Асоциацията на земеделските кооперативи в Германия прогнозира ръст в производството на пшеница с 15.7% на годишна база, повлияно от благоприятното време.
Сеитбата на соята в САЩ изпреварва петгодишната средна стойност. Жътвената кампания на маслодайната култура в Аржентина на път да навакса изоставането си. Прогнозира се по-ниско производство на рапица в Украйна.
Фрахтовият пазар в Черно море остана стабилен през изминалата седмица, без значими колебания в ставките по основните маршрути. Цените по направления като Египет, Испания и Мраморно море се задържат в тесни диапазони.
Бразилия е на път да надмине миналогодишните експортни обеми на соята през март с над 5 млн. тона. Въпреки че жътвената кампания в Аржентина изостава, първоначалните добиви са високи. Майският фючърс на рапицата на MATIF изтича.
Кои са важните фактори за пазара на новата реколта и какво се очаква? Съществуват ли изгледи за нови притеснения относно глобалното предлагане и световните запаси през новия сезон?
Вчера беше пореден кошмарен ден за пшеницата в Париж. Всички зърнени пазари в Европа бяха потиснати от силното евро, докато слабият долар подкрепи нивата на CBOT
Цените падат, фермерите се оттеглят, а климатични аномалии поставят посевите под заплаха. ЕС губи позиции на пазара, докато конкуренцията от Черноморския регион се засилва.
Аржентина премахна валутния контрол и вдига износните мита, след споразумение с МВФ. Страната получи $12 млрд. от МВФ и очаква стабилизация на икономиката чрез повишен износ.
Цените на пшеница и царевица в Европа и САЩ са под натиск заради валутни колебания и климатични прогнози. Китай намалява вноса на соя. Очакването за украинския износ се увеличава с 11%.