USDA съобщи за подобряващи се перспективи за новата реколта от пшеница в САЩ, което доведе до отчетливи спадове на нейните фючърси в Париж и Чикаго. Сеитбените кампании на царевицата и соята напредват с добри темпове.
Южна Корея търси фуражна царевица чрез международен търг с доставки през юли–август. Интересът към внос в Азия нараства след спада в цените на царевицата в Чикаго.
Пазарите отчитат възходящи цени за карбамида в началото на тази седмица. Бичите настроения относно преработените фосфати също се запазват. Какви са очакванията?
При липса на подкрепящи заглавия, европейските фючърси трупат нови загуби. Междувременно канадската рапица достига най-високите си ценови стойности от близо година насам.
Фючърсите на маслодайните култури укрепват. Соята в Чикаго достига двумесечен връх, а канолата в Канада – най-високата си цена от 11 месеца насам. Германия очаква близо 10% повече рапица.
Асоциацията на земеделските кооперативи в Германия прогнозира ръст в производството на пшеница с 15.7% на годишна база, повлияно от благоприятното време.
Иранският държавен вносител на фуражи е договорил само 60 Кмт фуражен ечемик от търсени 120 Кмт първоначално. Санкциите върху финансовата система на страната затрудняват търговията.
Сеитбата на соята в САЩ изпреварва петгодишната средна стойност. Жътвената кампания на маслодайната култура в Аржентина на път да навакса изоставането си. Прогнозира се по-ниско производство на рапица в Украйна.
Южна Корея си осигурява внос на различни видове хлебна пшеница от ADM и BUNGE за доставки през месец юни. Смята се, че зърното ще бъде с изцяло американски произход.
Фрахтовият пазар в Черно море остана стабилен през изминалата седмица, без значими колебания в ставките по основните маршрути. Цените по направления като Египет, Испания и Мраморно море се задържат в тесни диапазони.
Бразилия е на път да надмине миналогодишните експортни обеми на соята през март с над 5 млн. тона. Въпреки че жътвената кампания в Аржентина изостава, първоначалните добиви са високи. Майският фючърс на рапицата на MATIF изтича.
В Европа добивите от пшеница се очакват високи, но износът остава слаб, докато рапицата и царевицата бележат ръст на вноса. САЩ и Русия губят позиции на световните пазари, а Китай и Алжир пренасочват търговията към нови партньори.