Пазарите на пшеницата и царевицата в Париж и Чикаго продължават с прибирането на печалби в петък, което не променя факта, че за седмицата се отчитат с прилични ръстове. Пазарите на рапицата и соята, обаче се движат разнопосочно, с поскъпване на първия и отслабване на втория.
За два дена пазарът на пшеницата в Париж поскъпва с близо €15, като декемврийския фючърс е с дневен gap up и преминава през 200 дневната средна като през нищо. Пазарите на царевицата следват и само рапицата и соята отслабват, заради отлагане на европейски регулации.
Събраната продукция от пшеница в Сърбия през тази година се свива с 16% спрямо миналата до 2.9Мт и причината за това са по-малко реколтирани площи, доколкото средния добив нараства с 4%.
Пшеницата на МАТИФ поскъпва с 2.4% и достига двумесечен връх. Подобни ръстове отчита и пазарът на царевицата, чийто внос в ЕС нараства с 13% спрямо миналия сезон. С поскъпващ петрол пазарът на рапицата отново тества съпротивата на €480.
Заради екстремни климатични условия през лятото, посевната служба на Европейската Комисия прогнозират 24% срив на добива и производството на царевица в Русия. Добивът на пшеница ще спада с 10%, а на ечемика с 12%.
Аграрното министерство на Украйна отчита че от началото на сезона зърнения експорт от страната достига 10,1 млн. тона, което е с 58% повече от миналия. От тях пшеницата е 5,8 млн. тона (ръст от 86%), царевица - 2,7 млн. тона (+5%), а ечемика - 1,3 милиона тона (+108%).
Цените на зърнените пазари в Чикаго се движат разнопосочно в петък, но ако изключим пшеницата поскъпват и то съществено. Основната подкрепа идва както от слабия долар, така и от Урагана Хелън, който нанасяйки огромни щети в най-голяма степен помага на соята и царевицата.
Жътвата на царевицата във Франция най-накрая е стартирала, като към 23 септември е приключена на 1% срещу 15% средно за последните 5 години. Състоянието на реколтата се влошава. FranceAgriMer отчитат и първи напредък в сеитбата на пшеницата и ечемика.
В септемврийските си баланси Европейската комисия понижават оценката си за производството на пшеница, царевица, слънчоглед и рапица в ЕС през сезон 2024/25. С понижени оценки са и запасите на основните зърнени и маслодайни култури.
С напредване на жътвата средният добив на основните пролетни култури в Украйна продължава да се подобрява, като след 23% реколтирани площи средният добив на царевицата 510кг/дка.
В Аржентина очакват 9% ръст на зърнопроизводството през новия сезон 2024/25, като Зърнената Борса в Буенос Айрес (BAGE) прогнозират 143.2Мт срещу 131Мт събрени през миналия. При благоприятни условия с най-голям ръст се очаква да е пшеницата.
Зърнените пазари стартират твърдо новата седмица и сред основните заподозрени за това са обявени финансови стимули от Китай (вносител №1 на агро суровини) и отличен старт на сезона на експорта на пшеница и соя от САЩ (след 18 месечно дъно на долара).
Посевната служба на Европейската Комисия – MARS понижава съществено оценката си за средните добиви на основните пролетни култури в Украйна, като царевицата е понижена с 39кг до 626кг/дка, което е вече с 19% по-слабо от миналата година.
Международният съвет по зърното следва USDA и понижават оценката си за реколтата от пшеница (мека и твърда) в ЕС с 2.4Мт до 122.4Мт. С 1.6Мт до 59.8Мт е понижена и реколтата от царевица. Производството на соя и царевица в Света е почти без промяна.
Средните добиви на царевицата, слънчогледа и соята в Русия се подобряват, но остават значително по-лоши в сравнение с последните няколко години. Добивите на пшеницата, ечемика и рапицата, обаче продължават да се влошават.