Ако прогнозата на ЕК се осъществи, това ще бъде най-ниското производство на царевица в България от 2007 насам. При слънчогледа също има корекция надолу.
В очакване на най-слабата реколта след 2018г. митото при експорт на царевица от Русия от утре ще бъде повишено десетократно до 2786 рубли за тон (30 USD). Руски анализатори не изключват и допълнителни експортни ограничения.
Фуражен завод от Южна Корея (MFG) е обявил търг за на 70кмт фуражна царевица. Последният известен внос на царевица в Корея е от края на август, когато бяха договорени няколко карга на цени $233-35 за тон на база CFR.
Европейската посевна служба рязко намалява оценката си за добивите от царевица и слънчоглед в страната в следствие на влошеното състояние на пролетниците през август
Зърнената агенция на Йордания ще провежда нови търгове за внос на 120кмт хлебна пшеница и още толкова фуражен ечемик. Зърното може да е с произволен произход и ще се доставя през декември и януари 2025г.
2 поредни години земеделските производители се борят едновременно със спадащите цени на зърната и с понижаващите се добиви поради сухото и горещо време през лятото.
Според очакванията Централната банка на САЩ повишава основния лихвен процент в САЩ с 0.5%. Зърнените пазари в Париж и Чикаго, обаче отново се представят слабо и основна причина за това изглеждат повече валежи в прогнозите за Русия, САЩ и Бразилия.
Появяващи се валежи в прогнозите за южна Русия на фона на по-сухи условия за жътвата на пролетната в Казахстан и Сибир, са добра причина мечките отново да покажат нокти на зърнените пазари. Повече влага имат и двуседмичните модели в Бразилия
Цените на пшеницата в Париж и Чикаго вчера отслабват, но пазарите остават загрижени от слабата зърнена реколта в Европа след ново понижение на оценката във Франция. В подкрепа остават и неблагоприятните условия за сеитбата в Русия и Бразилия.
Българските компании са изнесли значително по-малко слънчогледов шрот през сезон 2023/24 спрямо рекордния предходен. Износът към ЕС е минимален, а Китай е първенец
Експортните нива от Черноморския регион остават барометъра за глобалния зърнен експорт и докато предлагането от там остава евтино и бързо, биковете ще имат проблеми с дългосрочното повишаване на цените.