С прогнози за сухо и топло време в началото на ноември, пазарът на царевицата в Париж продължава да чисти натрупаната през септември и октомври климатична премия, като само за два дена ноемврийския фючърс се срутва с €10.
Зърнената агенция на Алжир (OAIC) е договорила внос на до 600кмт мека хлебна пшеница, голяма част от която ще се доставя от Румъния и България. Спрямо търг от преди месец цената на пшеницата за вносителя е почти без промяна.
Зърнената агенция на Алжир е обявила търг за внос на поне 50кмт мека пшеница. Ще припомним, че през август страната договори близо 700кмт, включително от България на цени $251-3/т CFR. Тунис канселира своя търг за твърда пшеница.
FAS-USDA очакват добра реколта от пшеница в Аржентина и значително по-голям експорт в сравнение с последните няколко години. Офисът на USDA в Австралия, обаче понижава съществено оценката си за производството на пшеница.
След поредица от неуспешни търгове Зърнената агенция на Йордания най-накрая е успяла да договори едно карго с хлебна пшеница, което може да е със свободен произход и ще се доставя през първата половина на януари 2025г.
Зърнената агенция на Алжир е обявила търгове за внос на фуражен ечемик и царевица. Зърното може да е с произволен произход, като ще се търсят поне 35кмт ечемик и 240кмт царевица.
България е лидер в износа на земеделски продукти за Китай сред страните от Централна и Източна Европа. През 2023г стойността на износа на селскостопански продукти от България за Китай е нараснал два пъти, като най-голям принос за това имат доставките на царевица и слънчоглед.
Потвърдено отлагане с поне още една година на т.нар. EUDR политики на ЕС (за забрана за внос на суровини, чийто произход са обезлесени гори) пазарът на рапицата получава видима подкрепа. Соя и царевица в Чикаго остават слаби, а в петък отслабва и пшеницата.
Търгове за пшеница, ечемик и растителни масла тази седмица се провеждат в Египет, Саудитска Арабия, Йордания и Бангладеш. Офертите по тези търгове се приемат тази седмица, а доставките ще се извършват през 2025 година.
Слабо евро и най-обилните октомврийски валежи за последните 30+ години във Франция поддържат поскъпването на зърнените пазари в Париж. Цените на царевицата и соята в Чикаго, обаче остават слаби преди USDA. С поскъпващ петрол рапицата на МАТИФ достига €500.
Държавната агенция за внос на зърнени култури на Иран е обявила провеждането на търгове за внос на 120 000 тона фуражна царевица и 120 000 тона фуражен ечемик. Зърното може да е с произволен произход.
Зърнената агенция на Тунис е договорила вноса на планираните 125кмт фуражен ечемик. Спрямо последния внос от края на юли, цената на фуражния ечемик за Тунис поскъпва с $15-20/т CFR.
Зърнената агенция на Саудитска Арабия е договорила внос на 5 карга с общо 307кмт хлебна пшеница, която ще се доставя през декември и януари 2025г. Спрямо последно известната покупка от юли месец договорените цени поскъпват с около $3/т CFR.
Зърнената агенция на Тунис обявила търгове за внос на 5 партиди от по 25кмт фуражен ечемик. Сделката е финансирана от Световната банка, като зърното ще е със свободен произход и доставка за октомври/декември 2024.
След канселирани търгове миналата седмица, Зърнената агенция на Йордания е отново на пазара с търгове за внос на хлебна пшеница и фуражен ечемик. Зърното може да е с произволен произход и ще се доставя през януари и февруари 2025г.