След достигнати многомесечни върхове, биковете на зърнените пазари вчера прибират печалби със слаби до умерени загуби на пшеницата и царевицата. Повече валежи в прогнозите потискат и пазара на соята, но с твърди растителни масла и канола, рапицата на МАТИФ поскъпва.
Зърнената агенция на Саудитска Арабия е обявила търг за внос на общо 295кмт хлебна пшеница за декември и януари 2025. Последно страната договори 595кмт пшеница в началото на юли на цени $260-5 за тон CFR.
С активизирано прибиране на печалби, пазарите на пшеницата отслабват след достигане до ключови съпротиви. Слабостта на пшеницата потиска и цените на царевицата. Слаб остава и пазара на соята, докато рапицата запазва твърдостта си и отново поскъпва.
С повишени оценки за добивите, StoneX повишават прогнозата си за производството на соя и царевица в САЩ. Вносът на пшеница в страните от Северна Африка ще нарасне с 0.7Мт през сезон 2024/25. Отложени регулации на ЕК удрят по цените на маслодайните семена.
Фуражни заводи от Тайланд са обявили нов търг за внос на 180кмт фуражна пшеница. Миналата седмица Тайландската асоциация на фуражните производители договори доставка на до 65кмт на цена $268/т CFR.
Запасите от царевица, соя и пшеница в САЩ нарастват значително на годишна база, но в случая с царевицата ръста е значително под очакванията. Запасите на соята нарастват почти според очакванията, докато на пшеницата ги надхвърлят.
Челният фючърс на царевицата на MATIF достига двумесечен връх, но нивата през последните седмици не показват голяма разлика, което отразява борбата между биковете и мечките на пазара.
Заради продължаващо сухо и топло време, темпото на есенната сеитба в Русия е на единадесетгодишен минимум, което отново активизира покупки на зърнените пазари с подновено поскъпване на пшеница, царевица и соя в Чикаго.
След силно начало пазарът на пшеницата в Париж отслабва във вторник, консолидирайки се след поскъпването в понеделник, като търговците оценяват климатичните и военни рискове свързани с доставките от Черно море и факта, че Русия и Украйна продължават да доминират експортните пазари.
Заради трагичните добиви на царевицата в Румъния все повече стари договори се „washed out-ват“, информират местни търговци. Washed out е канселиране на физическа доставка, като задълженията на страните се изчистват финансово.
Заради екстремно горещо и сухо лято в югоизточна Европа, посевната служба на ЕК – MARS понижават оценката си за средния добив на царевицата в ЕС с 19кг до 684кг/дка. Средният добив на слънчогледа е понижен с 6кг до 198кг/дка, което е с 8% под средното за последните 5 години.
Докато MARS понижава средните добиви от царевицата в ЕС, FranceAgriMer предвиждат с 11% по-голяма реколта във Франция. Добивите в Румъния и България са съответно с 32% и 38% по-ниски от тези за последните пет години.
Зърнената агенция на Тунис е договорила вноса на планираните 100кмт дурум и 125кмт мека пшеница. Спрямо последната покупка от края на август, цената на меката пшеницата за вносителя поскъпва с $3-5 за тон на база CFR.
В последния си доклад Международният съвет по зърното понижава световното производство на пшеница с 1Мт до 798Мт, но повишава запасите с 1Мт до 267Мт. Реколтата от царевица е понижена с 2Мт, но запасите само с 1Мт. Соевата реколта и запаси са без промяна.
След триседмичен ръст зърнените пазари се отчитат с първата по-сериозна корекция, като пшеницата на МАТИФ поевтинява с €4.50, а царевицата с €2.50. Мечките на пазара на рапицата прибират печалби, което води до стабилизиране на пазара.