От днес вносът на зърно в ЕС от Украйна се извършва по предвоенния квотен механизъм. Митото над квотата за царевицата е 94 EUR/t, но няма да се прилага
Зърнените пазари бяха под влиянието на нарастващото напрежение между Украйна и Русия вчера, което породи покриване на къси позиции на пазара на пшеница в Европа и САЩ
Единствено пшеницата в Париж успя да се задържи вчера, следвайки покачването на CBOT, където царевицата и соята пропаднаха. Рапицата също поевтиня, въпреки по-слабото евро.
В майските си баланси ЕК драстично увеличи крайните запаси от ечемик в ЕС през новия сезон спрямо априлската си оценка, поради по-високо производство и начални запаси.
Мечките отново надделяха на зърнените пазари в Европа вчера, като пшеницата пропадна близо до дъното от 13 май, а царевицата се върна обратно под 200 EUR/t.
Преработката на слънчоглед се свива спрямо предходния месец и спрямо предходната година, но соята, чиято преработка е с по-добри маржове се повишава значително.
Цената на зърното не догонва ръста в цената на торовете, а новите мита върху вноса на торове от Русия и Беларус ще доведат до още по-голяма тежест върху фермерите.
Темпът на пролетната сеитбена кампания в Русия изпреварва предходния сезон с 1.3Мха, докато в части от Украйна почвената влага е два пъти под нормалното за сезона.
Иранският държавен вносител на фуражи е договорил само 60 Кмт фуражен ечемик от търсени 120 Кмт първоначално. Санкциите върху финансовата система на страната затрудняват търговията.